The Pierces

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
The Pierces
Genel bilgiler
Köken Birmingham, Alabama
Tarzlar Psychedelic
Alternatif
Folk rock
Pop rock
Etkin yılları 2000-günümüz
Üyeler Allison Pierce(Esmer)
Catherine Pierce(Sarışın)

The Pierces. New York kökenli müzik topluluğu. Grubun üyeleri Catherine Pierce ve Allison Pierce adlı, aslen Birmingham, Alabama yerlisi iki kız kardeştir.

Son yıllarda The Roches, Tori Amos, Sarah McLachlan, Shawn Colvin, The Indigo Girls ve Sheryl Crow gibi çok tanınmış sanatçılara benzetilmektedirler.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocuklukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pierce kardeşler, Birmingham, Alabama'da yedi kişilik bir ailenin iki yıl arayla dünyaya gelen iki kızıdır. Kendi halinde hippi ebeveynleri yüzünden sürekli seyahat ederek büyüdüler ve evden-okul eğitimi aldırlar. Anneleri ressam, babaları ise değişik gruplarda da çalmış bir gitaristtir. Müzik ve sanatla erken tanışan Pierce kardeşler Joni Mitchell ve Simon & Garfunkel dinleyerek büyüdüler. Çocukken sanatçı yanlarını ortaya çıkarabilsinler diye, partilerde, düğün ve kiliselerde aile tarafından sürekli teşvik edildiler. Allison 3 yaşında dans etmeye başladı ve iki kardeş de başarılı balerinlerdir.

Müzikal kariyerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Auburn Üniversitesi'ni yeni kazandıkları sene, bir arkadaşları Nashville'deki bir kayıt stüdyosuna demolarını yolladı ve bu olay ilk albümleri olan The Pierces (2000) ile sonuçlandı. Halk armonileri ve yetişkin alternatif şarkılarından oluşan bir albümdür. Allison Pierce 2004 yılında verdiği bir röportajda bu ilk albümün bir "karmaşık düzen" olduğunu vurgulamıştır.[1] (Allmusic'deki haklarında yer alan sayfa [2].)

10 Ağustos 2005'te Universal'den Light of the Moon adlı 2. albümlerini çıkardılar. Brian Sperber'in yapımcılığını yaptığı albümde, tüm şarkı sözlerini kızların yazdığı veya düzenlediği 11 şarkı bulunmaktadır.[3]

Thirteen Tales of Love and Revenge adlı 3. albüm ise ABD'de 20 Mart 2007'de yayınlandı. Roger Greenawalt (Nils Lofgren, Radish, Ben Kweller), tarafından yapımcılığı yapılan albüm, özellikle de şöhretlerin eğlence stillerini parodik bir şekilde anlatan "Boring" adlı şarkıyla iyi bir çıkış yakaladı. Bu yeni albüm diğerlerine göre daha sert daha uç bir tarza sahiptir. Öyle ki akordeon, calliope, basson, sitar, keman, otoarp ve Hawaii tipi steel gibi değişik enstrümanlar kullanılmıştır. Bu albüm grup için, artık "folk rock" tarzı olarak bilinmelerini sağlayan kesin bir değişim olmuştur.[4]

Rolling Stone'un En İyi Çıkış Yapan Grubu olarak seçilmelerinin ardından, dergiye verdikleri bir demeçte bu albümün kendileri için son şans olduğunu hissettikleri anlaşılıyor. Bu yüzden de "sadece bunun için, gidip eğlendi"ler.[5]

5 Aralık 2007'de CW'nin Gossip Girl dizisinde "Secret" ve "Three Wishes" şarkılarını söyleyerek rol aldılar.[6]

21 Ağustos 2008'de ise Dexter dizisinin tanıtım filminde yine "Secret" adlı şarkıları kullanıldı. (Bu tanıtım Türkiye'de de ntv, cnbc-e ve e2 kanallarında yayınlandı.)[7]

2009 Mayısında, popüler "Secret" şarkısı, Hollanda NET 5 kanalı tarafından "Charmed" ve "Ghost Whisperer" dizilerinin tanıtımlarında kullanıldı.

2010 Haziran'da ise yine "Secret" şarkısı,Amerikan ABC Family kanalında yayınlanan "Pretty Little Liars" dizisinin jenerik müziği olarak kullanıldı.

İkili, The All-American Rejects'in son albümü When The World Comes Down'da yer alan "Another Heart Calls" şarkısında da vokal yaptılar.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

The Pierces
Yayın tarihi: 24 Kasım 2000

Light of the Moon
Yayın tarihi: 25 Ocak 2005

Thirteen Tales of Love and Revenge
Yayın tarihi: 20 Mart 2007

You & I
Yayın tarihi: 30 Mayıs 2011

Creation

Yayın tarihi: 1 Eylül 2014

Single'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı Adı
"Boring"
"Lights On"
"A Way to Us"
"Three Wishes"
"Secret"

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]