The Human Centipede (First Sequence)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Human Centipede: First Sequence
YönetmenTom Six
YapımcıTom Six
Ilona Six
SenaristTom Six
OyuncularDieter Laser
Ashley C. Williams
Ashlynn Yennie
Akihiro Kitamura
MüzikPatrick Savage
Holeg Spies
StüdyoSix Entertainment
DağıtıcıBounty Films (uluslararası)
IFC Films
TürüKorku
Yapım yılı2010
Çıkış tarih(ler)i28 Nisan 2010
Süre91 dakika
ÜlkeHollanda Hollanda
Dilİngilizce
Almanca
Japonca
Bütçe1.500.000 €
Hasılat252.207 $
Devam filmiThe Human Centipede II (Full Sequence)

The Human Centipede (First Sequence) (Türkçe karşılığı İnsan Kırkayak (Birinci Sekans)), Tom Six tarafından yazılan ve yönetilen 2010 çıkışlı korku türündeki Hollanda filmidir. Kaçırdığı üç turisti "insan kırkayak" oluşturmak için anüsten ağızlarını ameliyat ile birleştiren bir Alman doktorun öyküsünü anlatmaktadır. Antagonist Dr. Heiter rolüyle Dieter Laser, doktorun kurbanları rolleriyle Ashley C. Williams, Ashlynn Yennie ile Akihiro Kitamura, filmin başrolündedir.

Six'e göre, filmin konsepti, arkadaşlarına çocuk tacizcilerinin ağızlarını "şişman tırcılar"ın anüse dikmesi hakkında yaptığı şaka ile ortaya çıktı. Six ayrıca film için esin kaynağının Auschwitz toplama kampındaki Josef Mengele'nin yaptığı eylemler gibi II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirilen Nazi tıbbî deneylerinden geldiğini ifade etti.

Filme destek verecek olan yapımcıların geri çekilebileceği korkusuyla Six, filmdeki anüsten ağza konusundan yapımcılara bahsetmedi. The Human Centipede'in yapımcıları, film tamamlanana kadar filmin tüm doğasını fark etmedi. The Human Centipede, önemli film eleştirmenlerinden farklı yorumlar aldı, ama uluslararası film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. Film, 28 Nisan 2010 tarihinde ABD'de VOD olarak ve 30 Nisan tarihinde sinema salonlarında sınırlı sürüm ile yayınlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]