The Chemical Brothers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Chemical Brothers
Genel bilgiler
Başladığı yerManchester, İngiltere
TarzlarBig beat, house, trip hop, elektronik müzik
Etkin yıllar1992-günümüze
Müzik şirketiJunior Boy's Own, Astralwerks, Freestyle Dust
Resmî sitewww.thechemicalbrothers.com
ÜyelerTom Rowlands
Ed Simons

The Chemical Brothers, Manchester Üniversitesi'nde tanışan Tom Rowlands ve Ed Simons tarafından kurulan popüler İngiliz elektronik müzik grubu. Başlangıçta, özellikle Amerikan müzik piyasasında "Dust Brothers" olarak anıldılar, The Prodigy'nin "Voodoo People" parçasına yaptıkları mix ile adlarını duyurdular ve 1995'ten itibaren bugünkü isimlerini aldılar. Daha önce Dust Brothers adıyla Fight Club filminin soundrack i olan "This is your life" ile adlarından iyice söz ettirmişlerdir.

İlk albümleri "Exit Planet Dust" funky breaks/electronica tarzında bir albümdür. Bu albümle kısa sürede bir milyondan fazla satarak Virgin Records’la anlaşma imzaladılar.1998’de daha çok DJ’liğe ağırlık veren ikili, “Brothers Gonna Work It Out” isimli bir mix albümü yayınladı. Chemical Brothers 3. albümü olan "Surrender"i ise1999 yılında piyasaya sürdü, "Hey Boy, Hey Girl" ve "Let Forever Be" single'larıyla, ortalığı kasıp kavurdu. 2005 yılında "Push The Button" albümündeki "Galvanize" single'ı, ile 2006 yılında Grammy ödülünü aldı.

Chemical Brothers, The Prodigy, Fatboy Slim, The Crystal Method ve daha az bilinen bazı gruplarla birlikte elektronik dans müziğinde big beat tarzının öncü gruplarındandır.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]