The Annoying Orange

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Annoying Orange
Annoying Orange logo.png
Tür Aile Komedi
Proje tasarımcısı Dane Boedigheimer
Senarist Spencer Grove
Dane Boedigheimer
Yönetmen Bob Jennings
Seslendiren(ler) Dane "Daneboe" Boedigheimer
Kevin Brueck
Bob Jennings
Aaron Massey
Justine Ezarik
Ülke ABD
Dili İngilizce
Türkçe
Sezon sayısı 10
Bölüm sayısı 486 (bölümleri listesi)
Yapım
Mekân Kaliforniya,Amerika Birleşik Devletleri
Gösterim süresi En az 1 dakika en fazla 6 dakika.
Yayın bilgileri
Kanal YouTube
Yayın tarihi 9 Ekim 2009 (ABD) - devam ediyor
Dış bağlantılar

The Annoying Orange, Dane Boedigheimer'un ürettiği bir komedi İnternet şovudur. Serinin ilk bölümü 9 Ekim 2009'da “realannoyingorange” adı ile Youtube'da sunulmuştur ve 380 milyon kişi tarafından izlenmiştir. İlk beş bölüm Gagfilms adlı bir Youtube kanalına yüklenmiştir ama abone sayısı 11 milyon kişiyi aştıktan sonra Annoying Orange için ayrı bir kanal açılmıştır. 3 Ocak 2011 tarihinde en çok abonesi olan olan 8. kanal olmuştur. Günümüzde "realannoyingorange" adlı kanalın Youtube'da 10.000.000'dan fazla abonesi bulunmaktadır.

Arkaplanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuşan portakal, ilk olarak Dane Boedigheimer'in sayfasında 16 Mart 2007 tarihinde gösterildi. 28 Mayıs 2012 tarihinde Amerika'da Cartoon Network kanalında gösterilmeye başladı.

Şovun ilk zamanlarında sadece kurgulama ve seslendirmelerini Dane Boedigheimer yapıyordu. Sonrasında Boedigheimer'in partneri Spencer Grove bölümler yazmaya başladı. İlk orijinal Annoying Orange bölümü 9 Ekim 2009 tarihinde Dane Boedigheimer'in kanalında yayınlandı.

Portakal, diğer meyveler ve sebzelere sözcük oyunları ve şakalar yapar. Portakal meşhur olan bir mutfakta yaşar ve en iyi dostu Armuttur. Bazen Bartlett bazen ise Daneboe seslendirmelerini yapmaktadır. Arkadaşı olmasına rağmen Armut da Portakal'ı sinir bozucu bulur. Tutku Meyvesi, Greyfurt, Büyükbaba Limon, Marşmelov ve Cüce Elma şovun diğer karakterleridir. Meyve/sebze kesimlerinde şef bıçağı kullanılır ve bazı bölümlerde fırıldak (rüzgar gülü) gibi modeller de oynamaktadır. Portakal, diğer meyveler kesilmeden önce Bıçak! (herhangi bir kesme aleti) diye bağırarak onları uyarmak için çabalar.

Daneboe, meyvelere animasyon ve efektler veriyor. Böylece ağızları rengine göre uyumlayarak konuşan meyveler üretiyor. Bazı karakterlere animasyon eklenmez.