İçeriğe atla

Tetikçi (film, 2007)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tetikçi
Shooter
Film Posteri
YönetmenAntoine Fuqua
YapımcıLorenzo di Bonaventura
SenaristStephen Hunter (eser)
Jonathan Lemkin (senaryo)
OyuncularMark Wahlberg
Danny Glover
Ned Beatty
Michael Peña
Kate Mara
Rade Sherbedgia
MüzikMark Mancina
Görüntü yönetmeniPeter Menzies
DağıtıcıParamount Pictures
CinsiSinema filmi
TürüMacera
RenkRenkli
Yapım yılı2007, ABD
Çıkış tarih(ler)i23 Mart 2007
Süre124 dakika
Dilİngilizce
Bütçe61 Milyon dolar (yaklaşık)
Hasılat95,696,996 $ milyon dolar[1]
Resmî sitesi

Shooter 2007 yılı Amerikan yapımı macera filmi.

Bob Lee Swagger Amerikan hükûmeti için çalışan bir keskin nişancıdır. Etiyopya'daki görevi sırasında girdikleri çatışmada arkadaşı Donnie'yi kaybeder ve kendisi de çatışma alanında terk edilir. Bu olay sonrası keskin nişancılığı bırakarak dağda inzivaya çekilir.

Bir gün Amerikan hükûmetini temsil ettiklerini söyleyen bir grup kişi kendisini bulur ve başkana bir keskin nişancı tarafından suikast yapılacağını, ondan alacakları teknik bilgilerle ancak bunu önleyebileceklerini söylerler. Bob başta çekinceli davransa da sonra da "vatan için can feda" anlayışı ile kabul eder.

Yaptığı teknik incelemeyi teklifi yapan Johnson'la paylaşır ve Johnson onu başkanın yapacağı konuşmada da bulunması için ikna eder. Konuşma sırasında bir keskin nişancı için olabilecek tüm verileri düşünen Bob suikastin gerçekleşeceğini anlar.Ancak tam o anda kendisine de yanındaki polis tarafından ateş edilir ve bu arada suikast de gerçekleşir. Bob bir komployo kurban gittiğini görür ve kaçmaya başlar.

Yaralı halde sığınacak yer olarak arkadaşı Donnie'nin kız arkadaşı Sarah'nın evini bulur. Bu arada tüm medya onu suçlu ilan etmiştir. Johnson ise onu bulmak için çabalarına başlar. Bu arada Bob'un kaçarken rastladığı bir FBI ajanı olan Michael'de olaya ilgi duyar. Bob Michael'i kendi tarafına çeker ve Johnson'a karşı savaşı başlamıştır.

Kaçıp kovalamacalar sürerken başkanın değil yanındaki Etiyopya başpiskoposunun öldüğü anlaşılır. Johnson bu olayı bir senatörle tezgahlamış ve suçu Bob'un üstüne atmak için silahını dahi çalmışlardır.

Nihayetinde kendisine inanan ajan Michael'in da yardımı ile gerçeklere ulaşırlar. Amerika içindeki bir nevi derin devlet ile karşı karşıyadırlar ve Etiyopya gibi ülkelerde petrol uğruna kontrolü sağlamak için yapılan katliamlardan senatörün ekibi sorumludur. Devlet için çalıştığını sana Bob'da aslında bir bakıma onlar için çalışmıştır bir dönem.

Ancak halen yasa önünde tüm suçlar Bob'a yöneliktir. Bir süre sonra Bob teslim olur ve hapse girer. Ancak Adalet bakanıyla yaptığı görüşmede çalınan silahıyla aslında ateş edilemeyeceğini ve bunun bir komplo olduğunu açıklar. Etiyopya konusundaki gerçekleri de anlatırlar. Lakin Bob serbest kalır ama Senatör ve Johnson için bir işlem yapılamaz.

Devletin veremediği cezayı ben veririm diyen Bob filmin finalinde tüm kötüleri ait oldukları yere göndermenin huzuruyla yeni maceralara yelken açar.

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2011. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]