Terör Dağı (Antarktika)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Terör Dağı
ErebusTerror.jpg
Arkada, sağda Terör Dağı ve solda Erebus Dağı: Ross Adası'ndaki Kulübe Ucu Yarımadası'ndan (Hut Point Peninsula) görünüş.
En yüksek noktası
Yükseklik 3,230 m
Çıkıntı 1.728 metre (5.669 ft)
Koordinatlar 77° 31' G, 168° 32' B 
Coğrafya
Konum Ross Adası, Antarktika
Ross Adası'nın topografik haritası. 1:250.000
Jeoloji
Kayaç yaşı 820,000 - 1.75 milyon yıl
Dağ türü Kalkan volkanı, sönmüş
Tırmanma
İlk tırmanan 1959, bir Yeni Zelanda ekibi
En kolay rota Kar-buz tırmanışı

Terör Dağı (Mount Terror), Antarktika'daki Ross Adası'nın doğu bölümünü oluşturan, büyük, bazalt yapılı ve sönmüş bir kalkan yanardağıdır. Terör Dağı, Ross Adası'nı oluşturan 4 yanardağ içinde, 30 km kadar batısında bulunan ve adanın tek etkin yanardağı olan Erebus'dan sonra ikinci büyük olandır.

Genel yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğunlukla kar ve buzla örtülü olan dağın eteklerinde, çok sayıda cüruf koni ve kubbeleri bulunur. Zirvesindeki kayalar üzerinde henüz çalışma yapılmamış olan Terör Dağı'nın daha alt bölgelerindeki kayaların 0.82 - 1.75 milyon yaşında olduğu belirlenmiştir ve dağın o dönemlerden bu zamana kadar bir yanardağ etkinliği gösterdiğine ilişkin herhangi bir ize rastlanmamıştır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Terör Dağı, yapmış olduğu coğrafya keşifleri nedeniyle sonradan "Sir" unvanıyla onurlandırılan bir İngiliz deniz subayı ve kâşif olan James Clark Ross tarafından keşfedilmiştir. 1839'la 1843 yılları arasında, komutasındaki HMS Erebus ve HMS Terror adlı gemilerle Antarktika'ya keşif gezileri düzenlemiş olan James Clark Ross, kıtanın kıyı şeridinin çoğunluğunun haritasını çıkarmış ve 1841'de de Ross Denizi, Victoria Arazisi ve gemilerinin adlarını verdiği Erebus Dağı ile Terör Dağı'nı keşfetmiştir.

Terör Dağı'na, ilk defa, 1959'da ve bir Yeni Zelanda ekibi tarafından çıkılmıştır.

Terör ucu[değiştir | kaynağı değiştir]

Terör Ucu (Terror Point), Terör Dağı'nın hemen güneyinde (77° 41' G, 168° 13' B), MacKay Burnu'ndan (Cape MacKay) batı-kuzeybatı doğrultusunda 6 km uzakta bulunan ve Sis Körfezi'nin (Fog Bay) doğu sınırını oluşturan bir uçtur. Bu isim, ilk defa, 1901-1904 yıllarındaki İngiliz Ulusal Antarktika Keşif Seferi (British National Antarctic Expedition) üyelerince ve bu ucu kuzeybatıdan gören Terör Dağı'na bir gönderme olarak kullanılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]