Tepreş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Tepreş, Kırım Tatarlarının Hıdrellez sonrası kutladıkları bir bahar bayramıdır. Çeşitli etkinliklerin yapılabildiği bir meydan etrafında piknik biçiminde kutlanır.

Türkiye'de tepreş, çevresinde Tatarların yoğun olarak yaşadığı kentlerde (ör. Ankara, İstanbul, Eskişehir, Polatlı) her yıl yapılır. Eskişehir'de her yıl geleneksel bir şekilde Karakaya Köyü'nde kutlanmakta ve Tepreş'de yaklaşık yirmi bin kişi toplanmaktadır. Bu sayı her geçen yıl katlanarak artmaktadır.

Tepreş, yüzyıllar boyunca devam etmekte olan halk kültürünün bir parçasıdır. Onda Kırım Türkünün ruhunun inceliği, halk kültürünün zenginlği saklıdır. Bu vesileyle düzenlenen gün, aynı zamanda birlikte olmanın verdiği lezzete ayrı bir tat, ayrı bir ahenk katar.

Eskişehir Tepreş Şenliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Her yıl haziranın 2. pazarında Eskişehir Kaymaz kazasının Karakaya köyünde yapılırdı. Fakat son yıllarda Karakaya'daki çalışmalardan dolayı Şehr-i Derya parkında yapılır. Eskişehir ve yakın illlerden katılım fazlıdır.

Tepreş Etkinlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Açık havada bir gün geçirmenin yanı sıra Tepreş alanında etkinlik meydanında halk oyunları oynanır ve konuşmalar yapılır. Diğer bir etkinlik olan kalakay tıgırtma, bir kalakayın yuvarlanıp düştüğü yöne göre yılın nasıl geçeceği tahmin edilmesidir.

Baş etkinlik, Tatar kuşak güreşleridir. Geleneksel olarak sadece birinciye ödül olarak koç verilir.

Günümüzde, tepreş alanı çevresinde gıda satışı ve ticari amaçlı çeşitli sergiler de yapılmaktadır. Bir sonraki tepreşin finansmanı ve organizasyonu için bir "Tepreş ağası" seçilmesi de rastlanabilen bir etkinkliktir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]