Tenzing Norgay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tenzing Norgay
Doğum14 Mayıs 1914
Khumbu, Nepal
Ölüm9 Mayıs 1986 (71 yaşında)
Darjeeling, Hindistan
MeslekDağcı
İmza
Tenzing Norgay

Tenzing Norgay (Nepal dilinde "Dinin Zengin-Talihli Kişisi"; 14 Mayıs 1914, Nepal - 9 Mayıs 1986, Hindistan), Yeni Zelandalı kâşif Edmund Hillary'le birlikte dünyanın en yüksek dağı olan Everest'in doruğuna (8.848 m), 29 Mayıs 1953'te ilk kez ayak basan Şerpa dağcı. Asıl adı Namgyal Kangdi'dir. Sherpa Tenzing ismiyle de bilinir.

Everest'in güneyinde, usta dağcılar olan Şerpaların yaşadığı bölgede doğdu. Çocuk yaşta bölgeden kaçarak Batı Bengal'deki Darciling'e yerleşti. 1935'te yük taşıyıcısı olarak Sir Eric Shipton'ın Everest'e düzenlediği keşif seferine katıldı. Sonraki birkaç yıl içinde Everest'e düzenlenen seferlerin hemen hepsinde bulundu. II. Dünya Savaşı'ndan sonra yük taşıyan ekibin başkanı olarak bir dizi tırmanışta görev aldı.

İsviçrelilerin 1952'de Everest'in güney yamacında gerçekleştirdikleri iki tırmanışta ve İngilizlerin 1953'teki Everest seferinde de aynı görevi üstlendi. Bu son sefer sırasında doruğa çıkışta Hillary'ye eşlik etti. Dağın güneydoğu sırtında 8.504 metrede çadır kuran Hillary ve Tenzing Norgay, 29 Mayıs günü saat 11.30'da doruğa ulaştılar. Tenzing Norgay burada "fotoğraf çekerek ve naneli kek yiyerek" 15 dakika geçirdi. Dindar bir Budist olduğundan dönerken yiyeceklerinin bir bölümünü adak olarak dorukta bıraktı.

Seferden sonra pek çok Nepallinin ve Hint'in gözünde efsanevi bir kahraman olan Tenzing Norgay'a aralarında İngiliz George Madalyası'nın da bulunduğu çok sayıda nişan verildi. James Ramsey Ullman'la birlikte hazırladığı Man of Everest (Everest Adamı) (1955) adlı otobiyografisi ABD'de Tiger of the Snows (Kar Kaplanı) adıyla yayımlanmıştır. Malcolm Barnes'ın Tenzing'in verdiği bilgilere dayanarak yazdığı After Everest (Everest'ten Sonra) (1978), onun Everest tırmanışından sonraki yolculuklarını ve Hindistan hükûmetinin 1954'te Darciling'de kurduğu Himalaya Uygulamalı Dağcılık Enstitüsü'nde yönetici olarak görev yaptığı dönemi konu alır. Bu onun son eseridir.