Teletabiler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teletabiler
Giant Teletubby Invades DC.jpg
Tür Çocuk programı
Proje tasarımcısı Ragdoll Productions
Yönetmen David G Hiller
Vic Finch
Anlatıcı Tim Whitnall
Toyah Willcox
Eric Sykes
Açılış müziği Teletubbies say "Eh-oh!"
Ülke Birleşik Krallık
Dili İngilizce
Bölüm sayısı

365 (eski)

120 (yeni)
Yapım
Gösterim süresi 25 dakika
Yayın bilgileri
Kanal Children's BBC
CBBC
Nickelodeon
Yayın tarihi 31 Mart 1997 - 5 Ocak 2001
Durumu Bitti

Teletabiler (özgün adı: Teletubbies), çocuklar için yapılmış bir televizyon dizisidir. Dünya genelinde geniş bir izleyici kitlesine sahip olmuş animasyona benzer birçok kavramın olduğu çizgi filmdir.

Yüksek üretim değerleri için özellikle Teletubbies'in, İngiltere'de ve yurt dışında hızla eleştirel ve ticari başarısı oldu ve 1998 yılında bir BAFTA kazandı. Teletubbies'e 2002 yılında Çocuk BAFTA Ödülleri'nde "En İyi Okul Öncesi En İyi Eğitim Serisi". ödülü verildi.

Bölümler

Teletabilerin 365 bölümü bulunuyor. Teletabilerin 2014'den beri yayınlanan 120'den fazla bölümü daha vardır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tinky Winky (Dave Thompson, Mark Heenehan, ve Simon Shelton'ın) oynadığı ilk Teletubby karakteridir. Teletubbies'lerin en büyük olanıdır ve en mor kumaş'la kaplıdır ve kafasında bir üçgen anteni bulunur. Onun için her zaman yanında taşıdığı kırmızı çantası çok önemlidir.

Dipsy (John Simmit oynamıştır) ikinci Teletubby'dir. Onun anteni düz bir yeşil çubuktur ve "Dipsy" olarak adlandırılır. Dipsy Teletubbies'lerin en inatçı olanıdır ve bazen Teletubbies'le grup görüşmesine birlikte gitmek için onları reddeder. Ve şapkasını çok sever.

Laa-Laa (Nikky Smedley oynamıştır) Üçüncü Teletubby'dir. O sarı renklidir ve kıvırcık anteni vardır. O şarkı söylemeyi ve dans etmeyi sever ve genellikle diğer Teletubbie'lere dikkat ettiği görülmektedir. Büyük bir topu vardır, onu çok sever.

Po (Pui Fan Lee'nin oynadığı) dördüncü ve son Teletubby'dir. O Teletubbies'in en küçük ve en genç olanıdır, kırmızıdır ve sabun köpüğü üflemek için kullanılan bir sopa şeklinde bir anteni bulunur. ve scooter'ına binmeyi çok sever.

Noo-noo evdeki elektrikli süpürgedir, Teletubbies'in 'koruyucusu ve kâhyasıdır, uzun bir burnu vardır. Noo-noo bir girişimcidir, yerde kalan döküntüleri ve kırıkları burnu ile temizler.

Kayıp/Son bölüm iddiaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Teletabiler dizisinin kayıp/son bölüm iddiaları bulunur. Ancak bunlar her çizgi veya çocuklar için olan dizilerde olduğu gibi asılsızdır.

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1998 yılında, Newgrounds'da Tom Fulp tarafından BBC'de bir dava sonuçlandı ve "Teletubby Fun Land" adlı Teletubbies'lerin bir parodisi hazırlandı. medyada Teletubbies'ler eğlence konusu oldu.
  • The Simpsons'ın bir bölümde Homer teletubby'ler gibi elbiseler giyer ve Maggie eğlendirir.