Telekinezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Selahattin ilhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 01.22, 5 Kasım 2016 tarihli sürüm (→‎Ayrıca bakınız)

Telekinezi (Yunanca: τῆλε + κίνησις, "uzaktan kontrol") ya da kısaca TK, maddeler üzerinde düşünce gücüyle etki yapma olarak tanımlanır.

Telekinezinin gerçekliğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. 2006'da bu konudaki 380 deneyin meta analizini yapan bir çalışma, sadece yayın ön yargısına (bilimsel yayın yapan kişilerin sonuçları olumlu yorumlama payı) bağlanabilecek denli küçük bir etki bulmuştur.[1] Telekinezi deneyleri, bilimadamları tarafından yeterince kontrollü ve tekrarlanabilir olmamaları yüzünden eleştirilmiştir.[2][3][4] Ancak bazı deneyler telekinezinin gerçekliği konusunda bir yanılsama yaratmıştır, bu yanılsama deneyi yürütenlerin telekineziye duyduğu inançla orantılıdır.[5]

Telekineziyi gerçekleştirebildiğini iddia edenler arasında en ünlüleri Rus psişik Nina Kulagina ve İsrail'li psişik Uri Geller'dir.

Köken bilimi

Telekinezi terimi Yunanca "uzak" anlamındaki "tele" sözcüğü ile "hareket" anlamındaki "kinesis" sözcüklerinden türetilmiş olup, metapsişikçilerce var olduğunu öne sürdükleri "fiziksel medyumluk yeteneğine sahip bir insan tarafından eşyaların el veya bilinen diğer araçların yardımı olmaksızın uzaktan hareket ettirilebilmesi paranormal olayını adlandırmak üzere kullanılmaktadır. Parapsikologlar bu var sayılan olayı psikokinezi kapsamında ele alırlar. Bir başka deyişle, telekinezi terimi daha çok metapsişikçiler tarafından kullanılmaktadır; parapsikologlar ise psikokinezi terimini tercih ederler.

Ayrıca bakınız

Notlar

  1. ^ Bösch, Hölger; Steinkamp, Fiona; Boller, Emil. (Haziran 2006) "Examining psychokinesis: The interaction of human intention with random number generators--A meta-analysis" Psychological Bulletin 132 (4): 497-523.
  2. ^ Girden, Edward. (Eylül 1962) "A review of psychokinesis (PK)" Psychological Bulletin 59 (5): 353-388.
  3. ^ Humphrey, Nicholas K. (1995). Soul Searching: Human nature and supernatural belief. Chatto & Windus. ISBN 0-7011-5963-4.
  4. ^ Carroll, Robert Todd (2005). "Psychokinesis (PK)". Skepdic.com. The Skeptics Dictionary. 05.10.2007 tarihinde erişildi.
  5. ^ Benassi, Victor A.; Sweeney, Paul D., Drevno, Gregg E. "Mind over matter: Perceived success at psychokinesis" Journal of Personality and Social Psychology c. 37, s. 8, sf. 1377-1386

Kaynakça

  • The Signet Handbook of Parapsychology, Martin Ebon
  • Encyclopedia of Psychic Science, Nandor Fodor