Tektonik (dans)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tektonik(Tecktonik) 2001 yılında Fransada doğmuş bir dans türüdür. Diğer adı Electro danstır. Tektonik ilk olarak Metropolis isimli gece kulübünde yapıldığı rivayeti mevcuttur. Tektonik yüksek BPM'li müziklerde oynanır. Tektonik daha çok hard müziklerde ve yüksek bass müziklerinde oynanan bir türdür. Electro dansa göre daha az görsel taşımakta fakat Electro dansa göre daha çok bass vuruşlarına odaklanan bir danstır. Tektonik danstan ayrıca SMDB takımının çıkarttığı Milky Way dansı doğmuştur.

Tektonik 2007-2008 yıllarında popüleritisini doruk noktaya arttırmıştır, fakat Rus dansçılar Electro dansı baskın kıldırarak, Electro dansın güçlenmesinde büyük bir rol oynamışlardır ve Tektonik'in popüleritesi düşerek, Electro dansın popüleritesi artmıştır.

Ayrıca Tektonik dansında içinde bulunduğu en ünlü şampiyona Vertifight şampiyonasıdır. Bilinen yüzüyle 2008'den beri dünyada birçok Electro dans yarışması düzenlemiş bir kurumdur. Vertifight lisansı bulunmadığı için Türkiye bu şampiyonaya katılamıyor. Türkiye'de Tektonik dansında içinde bulunduğu yarışmaları dancElectro.com[1] düzenliyor.

Milky Way[değiştir | kaynağı değiştir]

Milky Way'i bilinen kaynaklara göre ilk SMDB takımından Spoke isimli dansçı çıkartmıştır. Milky Way, Tektonik'e göre daha yumuşak ve soft bir danstır. Ayrıca Electro dansa daha yakındır. Bu yüzden çoğu Tektonik sevdalıları, Electro dansın popüleritesinin artmasına rağmen, Electroya geçmeyip, Tektonik'te devam etmek istemiştir. Tektonik çok sert ve kaba görünmeye başladığı için bu dansçılarda Milky Way'e geçerek, bu danslarına bir nevze devam etmişlerdir.

Amblem ve Markalaşması[değiştir | kaynağı değiştir]

Metropolis gece kulübünün sanat yönetmeni Cyril Blanc, Tektonik'i markalaştırarak, elbiselerini satıyor. Bu zamana kadar Tektonik için hiçbir amblem veya logo dizayn edilmemişti. Cyril Blanc Tektonik'i markalaştırdığı zaman amblem olarak sağına bakan bir kartal çizimi/figürü kullanılıyor ve ortasınada 'Tecktonik' yazılıyor. Tektonik'in bazı ürünleri ülkemizede gelmiştir ve bit pazarlarında satışı gerçekleşmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ dancElectro.com 21 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Electro and Tektonik Dance Portal.