İçeriğe atla

Teklif talebi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Teklif talebi, bir teklif süreci yoluyla, bir teklifin, bir emtia, hizmet veya değerli varlığın tedarikiyle ilgilenen bir ajans veya şirket tarafından iş teklifleri sunmak için potansiyel tedarikçilere teklif göndermelerini isteyen bir belgedir.[1] Tedarik döngüsünün erken aşamalarında, ön çalışmada veya tedarik aşamasında sunulur.

Bir teklif talebi, talebin teknik uzmanlık, özel yetenek gerektirdiği veya talep edilen ürün veya hizmetin henüz mevcut olmadığı durumlarda kullanılır. Talepte istenen her şeyi oluşturmak için araştırma ve geliştirme gerektirebilir.

Teklif talebi emtia veya hizmet için ön gereklilikler sunar ve tedarikçinin yanıtının kesin yapısını ve biçimini değişen derecelerde dikte edebilir. Başarılı teklif talepleri tipik olarak stratejiyi ve kısa/uzun vadeli iş hedeflerini doğru şekilde yansıtarak tedarikçilere uygun bir bakış açısı sunabilmeleri için ayrıntılı bilgiler verir.[2]

Benzer talepler, müşterinin sadece bir fiyat teklifi aradığı bir "fiyat teklifi talebi" (RFQ) ve müşterinin bir teklif talebi göndermeden önce satıcılardan daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğu bilgi talebini (RFI) içerir. Bir bilgi talebini tipik olarak bir teklif talebi veya fiyat talebi takip eder.[3]

Prensip olarak, bir teklif talebi:

  • Tedarikçilere bir kuruluşun ne tedarik etmek istediğini bildirir ve onları en iyi çabayı göstermeye teşvik eder.
  • Şirketin ne satın almayı önerdiğini belirtmesini gerektirir. İhtiyaç analizi düzgün bir şekilde hazırlanmışsa, talep belgesine kolayca dahil edilebilir.
  • Tedarikçileri seçim sürecinin rekabetçi olduğu konusunda uyarır.
  • Geniş dağıtım ve çok sayıda yanıt sağlar.
  • Tedarikçilerin belirlenen gerekliliklere doğru şekilde yanıt vermesini sağlar.
  • Genel olarak, bir organizasyonun tarafsızlık gösterebilmesi için yapılandırılmış bir değerlendirme ve seçim prosedürü izlemesi beklenir - bu, kamu sektörü alımlarında önemli bir faktördür.
  1. ^ Blake, Gary & Bly, Robert W. (1993). The Elements of Technical Writing. New York: Macmillan Publishers. s. 100. ISBN 0020130856. 
  2. ^ "How Request for Proposal should be used in business &#124". Negotiation Experts. Negotiations.com. 10 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2013. 
  3. ^ "What's the difference between an RFI, an RFP, and an RFQ?". Humboldt State University. 21 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2015.