İçeriğe atla

Tatyana Nikolayevna Romanova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tatyana Nikolayevna Romanova
Rus prensesi
Doğum10 Haziran 1897(1897-06-10)
Peterhof, Rus İmparatorluğu
Ölüm17 Temmuz 1918 (21 yaşında)
Yekaterinburg, Rusya SFSC
Tam adı
Tatyana Nikolayevna Romanova
HanedanRomanov Hanedanı
BabasıII. Nikolay
AnnesiAleksandra Fyodorovna
DiniOrtodoks

Grandüşes Tatyana Nikolayevna Romanova (Rusça: Великая Княжна Татьяна Николаевна, Velikaya Knyajna Tat'yana Nikolaevna ) (10 Haziran (Jülyen 29 Mayıs ) 1897 – 17 Temmuz 1918) imparatorluk Rusyası'nın son hakimi Çar II. Nikolay'ın ve onun eşi Aleksandra Fyodorovna'nın ikinci kızıdır. Sankt-Peterburg, Peterhof'ta doğmuştur.

I. Dünya Savaşı boyunca Kızıl Haç komütelerinin başı olmuş ve hayatı boyunca da diğer üç kız kardeşinden de daha çok tanınmıştır. Ailesi 1917 Rus İhtilali'nde tutuklanana kadar, 1914-1917 tarihleri arasında, o da ablası Olga gibi askerî hastanede yaralılara hemşirelik yaptı.

17 Temmuz 1918'de ailesiyle beraber devrimcilerce öldürülmesi üzerine Rus Ortodoks Kilisesi tarafından Tutku taşıyan ilan edildi. Tatyana Nikolayevna Romanova, Olga Nikolayevna Romanova'nın kız kardeşi ve Anastasya Nikolayevna Romanova ile Mariya Nikolayevna Romanova'nın ablasıdır, bütün bu kızların imparatorluk ailesine düzenlenen suikastten kurtulduğuna dair yanlış rivayetlerde bulunulmuştur. Onlarca sahtekar hayatta kalan Romanov'lar ilan edilmiştir. Yazar Michael Occleshaw, Larissa Tudor isimli bir kadının Tatyana olabileceğinin dedikodusunu yaptı ancak Olga, Tatyana, Mariya ve Anastasya dahil bütün Romanov'lar Bolşevik suikast grubunca öldürülmüştür.