Tartışma:Yugoslavya Federal Cumhuriyeti

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  "Yugoslavya" Maddeleri[kaynağı değiştir]

  Yugoslavya, Balkanlar’ın batısında 20. yüzyılda, üç defa farklı yapı ve idari şekille kurulmuş olan bir devlet olmuştur. Diğer dillerdeki Vikipedi projelerine de bakarak, Türkçe Vikipedi'de Yugoslavya maddelerinde bir şaşırma olduğu görülmüştür. Türkçe maddelerdeki hatalar, birkaç düzeltmeyle onarılabilecek nitelikte olduğu için, bunun için ortak mutabakata gerek yoktur. Bu yüzden burada tartışma başlatılmayıp doğrudan madde onarımına girişilmiş, bunun düzeltilmesi için çalışma başlatılmıştır. Maddeler aşağıdaki şekilde düzenlenecektir. Vikipedi'de (Türkçe) "Yugoslavya" konusu aşağıdaki maddelerde yazılacaktır.

  1. Yugoslavya: Genel olarak 3 defa farklı yapıda kurulan Yugoslavya adlı devleti anlatır. Genel bir maddedir.
  2. Yugoslavya Krallığı: Yugoslavya adlı ilk siyasi yapıyı anlatır.
  3. Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti: Yugoslavya adlı sosyalist idareye sahip devleti anlatır.
  4. Yugoslavya Federal Cumhuriyeti: Yugoslavya SFC'nin parçalanması ile ortaya çıkan son devleti anlatır.

  taglıgalpileti 11:52, 23 Nisan 2012 (UTC)

  Birlik[kaynağı değiştir]

  yugoslavya birlik cumhuriyeti kötü bir çeviri olmuş, zorlama bir türkçeleştirme bence. federal cumhuriyet denmesi daha doğru olur. --Charismaniac 08:13, 3 Ağustos 2010 (UTC)

  Yugoslavya Federal Cumhuriyeti maddesi ve Sırbistan-Karadağ maddesi[kaynağı değiştir]

  Bunların ikisi neden ayrı maddeki? 1992-2003 arası resmî isim Yugoslavya Federal Cumhuriyeti olarak geçiyor... 2003-2006 arasıda Sırbistan Karadağ Devletler birliği olarak geçiyor. Sadece bir isim değişikliği geçiriyor yeni bir devlet ilan edilmiyor. Neden 2 madde halinde yazılmış anlamadım Sırbistan-Karadağ maddesi bence bu madde ile birleştirilmelidir. Gollik mesaj 13.39, 15 Mayıs 2022 (UTC)Reply[yanıtla]