Tartışma:Pompei

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bir bilgi karışıklığı![kaynağı değiştir]

Pompei genel olarak Eski Ahit, Yeni Ahit ve Kur'an da sözü geçen "Sodom ve Gomorra" hikayesiyle karıştırılıyor.

"Ahlaksızlıkları yüzünden cezalandırıldılar" diyebileceğimiz Sodom ve Gomorra hikayesi "Pompei"'ye uyarlanılıyor.

Fakat Sodom ve Gomorra şehrinin Lut Gölü'nün altında kuzeyinde olduğu araştırmacıların ortak buluşma noktası. Bu gösteriyor ki Akdeniz adası Pompei'nin hikayeyle ilgisi yok.

Bu nedenle Pompei maddesindeki anlatıyı şüpheli buluyorum ve uydurmaca olduğuna inanıyorum...--Mehmet Baran 21:55, 6 Eylül 2007 (UTC)

iyi de maddede boyle bir içerik yokki? Bir karişiklık olmasın?--Erkan 07:22, 7 Eylül 2007 (UTC)
Pardon , Pınar geri almış maddeyi ondan bu içerik yok imiş. Her neyse eğer içerikte yanlış olduğunu bildiğiniz bir durum var ise mutlaka müdehale ediniz--Erkan 07:23, 7 Eylül 2007 (UTC)

Sözü geçen sodom ve gommore şehirleri dir lut gölü çevresinde pompei ise benzer bir son yaşadığı için alakalandırılmıştır yoksa. Anlatılanlar ve Kur-an da adı geçen pompei değildir.


açıklamalarda pompeinin sanıldığı gibi bir lut efsanesi olmadığı diye bir cümle geçiyor.efsane vikipedide ve bizimde bildiğimiz gibi varsayımlar üzerine olan kurgudur.yani aslı yoktur.bu kurulmuş olan cümle ile sodom ve gomoranın bir benzerinin yaşandığı pompeide lut peygamber zamanındaki gibi bir azgınlıktan kaynaklanan yıkımın olmadığı söylenmektedir.eğer siz buna efsane diyorsanız bende sizin anlattıklarınıza efsane diyebilirim.sonuçta ALLAH ın verdiği her belayı ilmi açıklamalara dayandırabiliriz.sodom ve gomora ile alakasının olmaması bunun ilahi bir azap olamayacağı anlamına gelemez.pompeide bilindiği üzere playboyları utandıracak sapıklıklar yaşanmış; ve uzak ülkelerden sırf bu sapıklıkların yapılması için turlar düzenlenmiştir.görüntüleri olduğu gibi duran varlıklardan,akıl sahibi her insan neyin ne olduğunu anlayabilir.hikayeler sadece çocuklar içindir.pompeide vezüvün sınırları zorlanmıştır...xxxx

kesinliklekatılıyorum...İbret-i alemlik bir olay...

Pompei hakkında yanlış bilgiler[kaynağı değiştir]

Bence Pompei başlığı altındakıi yazılar tamamiyla tutarsız. İsa'dan önce ve 150 sene sonrasına kadar bir çok insan putpersti. Putperestlik de sonuçta bir din. Orada putlar tanrı değil, tanrıya mesaj iletecek bir araç niteliğindedir. Yoksa kimse taşa tapmaz. Bu durum tüm dinler için geçerlidir. İnsanoğlu somut şeyleri sevdiği için, tanrı ya da tanrılarla diyaloğunu nesnelerle gerçekleştirir. Müslümanlıkta kabe ve insanların namaz kılarken kabeye dönmesi, mezar ziyaretlerinde insanların mezar taşlarına el sürmesi ya da kutsal olan neslere dua etmesi putpereslikle aynı derecededir. Putperestlerde çok tanrı varken ve haliyle zengin olan yerler eğlencelerine düşkün olurlar. Şehrin yerinin yanlış yere yapılmasından kaynaklanıyor bu durum. Neden burada sapkın bir ulus yapılıyor pompei halkı anlamıyorum. Endonezyadaki depermde sumatrada 150000'e yakın insan öldü. Sumatra endonezyanın en koyu müslüman bölgesi, peki bu insanların ne suçu vardı. Helaksa al bu da helak. Lütfen bilgi verirken bilgiyi bilimsel verin ve yansız verin.


-Başlıktaki Anlatım, Objektif Olmayıp Bir Dini Görüşün Bakışıdır-

(Sedat San (mesaj) 09:59, 25 Kasım 2012 (UTC))

Pompei başlığı altında anlatılanlar, akla ve bilime aykırı ibareler taşımaktadır. Çünkü doğa bilimlerinin, özellikle jeoloji gibi yer bilimlerinin sebebini apaçık ortaya koyduğu deprem, yanardağ, sel, tsunami vs. gibi doğal afetler; sanki "tanrının bir gazabı" yada ahlaksızlığın karşılığı "helak olmak" şeklinde gösterilmiştir. Bu bakış açısı, tıpkı 1999 Marmara Depremi için "ahlaksızlık cezalandırıldı, 7.4 yetmedi mi" diyebilen siyasal islamcı çevrelerin, doğal afetlere karşı bilim ve akıl dışı yaklaşımıdır. Oysa Marmara Depremi, Kocaeli, Sakarya gibi dindar nüfusun yoğun yaşadığı illeri en fazla etkilemiştir. Ayrıca 1999 Marmara Depreminden bir kaç yıl sonra, Konya ilinde bir apartmanda bulunan Kuran kursunda bulunan kız öğrenciler, yıkılan binanın enkazı altında can vermişlerdi. Bunlar da mı ahlaksızlıktan cezalandırılmıştı? Üstelik Endenozya Sumatra'da meydana gelen ykıcı deprem de en dindar Müslümanların yaşadığı bölgedeydi. Kısacası tarihi ve doğabilimsel bir olay, çarpıtılıp, asıl ve bilimsel sebepleri görmezden gelinerek, bilindik dini bakış açısından anlatılmış. Bu anlatımın altında "şu İnanca göre" diye bir ibare eklenmelidir. Çünkü anlatım tamamen bir dinin bakış açısıdır. Objektif ve bilimsel değildir. Saygılarımla... Sedat