Tartışma:Osmanlı-Yunan Savaşı (1897)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası, Osmanlı-Yunan Savaşı (1897) sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.

yeni bir kullanıcıyım, dolayısıyla hemen şablon yapıştırmak istemem. ayrıca nasıl yapacağımı da anlamadım ya neyse :) bu sayfada benim gördüğüm taraflı dilin siz de farkındaysanız bilmek isterim.--kibele 16:33, 1 Haziran 2006 (UTC)

  • Merhabalar,

Öncelikle Kibele, ilginiz için çok teşekkürler ve evet haklısınız maddede tarafsızlık ilkesinin ihlali olduğu kanısını paylaşıyorum. Bu tip olaylarda aslında doğrudan ve bariz bir tarafsızlık ihlalinden ziyade tarafsız bakış açısı ihlali daha sık görülüyor. Madde güzelce kaleme alınmış ama Türk bakış açısından kaleme alınmış. Oysa Vikipedi maddeleri tarafsız bakış açısından yazılmalıdır. Aslında ibareler yumuşatılırsa ve imalardan kaçınılırsa pekala bu bakış açısı sorunu bertaraf edilebilir. Örnek verelim:

Bu bölgelerde nüfusun yaklaşık üçte ikisini oluşturan Osmanlı Rumları, Yunanistan tarafından Osmanlı Devleti'ne karşı devamlı surette kışkırtılmaktaydı, çıkan ayaklanmaların Türkler tarafından bastırılmasıyla, bu kez de Avrupa devletlerini, Rumlar eziliyor bahanesiyle tahrik ediyorlardı.

veya;

Ne yazık ki Albay Vassos komutasındaki Yunan filosu Girit’e çıkarma yaparken Batılı güçlerin donanmaları bunu seyretmekle yetindiler.

Örneğin bu son ibare için, şu tip bir ifade de yazılabilir: Bununla beraber Yunan filosu Girit'e çıkarma yaptığında bölgedeki Batılı güçler olaya müdahale etmemişlerdir. Bu sadece şu an aklıma gelen bir tarz, daha tarafsızı, daha doğrusu elbette vardır. Sonuç olarak bu güzel maddeyi el birliği ile daha güzel yapabileceğimiz kanısındayım... - Noumenon 17:08, 1 Haziran 2006 (UTC)

    • önce, bana teşekkür etmeyin artık. buradayım, o halde bu işin bir parçasıyım, di mi? :)

gelelim tarafsızlık meselesine. eğer sadece ufak tefek kelime seçimi, ünlem kullanımı problemleri olsaydı uğraşacaktım zaten. ama daha fazla tarihi bilgi gerektiren bir durum var, sizin de dediğiniz gibi bakış açısı... meseleyi bilmek lazım. üstelik memlekette tarafsız tarihçi bulmak bile şunun şurasında kaç yıldır mümkün ki.--kibele 23:02, 1 Haziran 2006 (UTC)

  • Maddenin sadece bakış açısı değil, dili de bir hayli taraflı. Osmanlı Rumları'nın "kışkırtılması" ne demek örneğin? Ayrıca maddenin şablonuna eklenen resmin de oradan çıkartılması yine tarafsızlık adına uygun olacak kanaatindeyim. Bu tablo savaşı temsil etmiyor, Osmanlı "zaferini" temsil ediyor.PhilippoBruno 21:39, 24 Eylül 2007 (UTC)

Tablo[kaynağı değiştir]

Tabloyu kullanıcı sayfamdan kaldırdım ama burada durmasında ısrarcıyım; ing vikipedide de duruyor ve kimse bir şey söylemiyor; Fatih'in İstanbul'dan girişi tablosunda da ölüler var ve zaferi simgeliyor, bu tür tabloların hepsini vp2den çıkaracak mıyız o zaman? --Çağatayileti 09:20, 25 Eylül 2007 (UTC)

  • Tablonun Osmanlı tarafının savaşı resmedişini göstermek üzere maddede kalmasına bir itirazım yok benim. Ama resmin şablon içinde durması konusunda şüpheliyim. Şablonda bulunan resmin daha tarafsız olması gerektiğini düşünüyorum.PhilippoBruno 21:04, 25 Eylül 2007 (UTC)

Şablon için bu savaşı anlatan başka resim bulursanız şimdiki resmi madde içine bir yerlere koyarız.--Çağatayileti 08:51, 27 Eylül 2007 (UTC)