Tartışma:Müzikoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Müzik (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Müzik maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Müzik kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

20-05 2005 Müzikoloji tanımında bestecilik ve icra dışı ifadesinin doğru olmadığı kanaatindeyim. Müziği sistematik olarak diğer disiplinlerden yararlanarak inceleyen, araştıran vb. tanım daha uygun olur kanısındayım. (makaleye yazilan bu yorum tartismaya tasindi --Özgürmesaj 14:51, 20 Mayıs 2005 (UTC)


"Bu yaklaşımla kültürel müzikoloji tarih, edebiyat, sosyoloji, psikoloji, antropoloji ve müzikolojinin metotlarından yararlanır." Yukarıda bahsedilen özellikler zaten Etnomüzikoloji'nin alt disipleri ve inceleme alanlarında kullandığı diğer bilim dallarıdır. Kültürel Müzikoloji'nin Etnomüzikoloji'den farkını ayırt edici bir şekilde anlatmak gerekmektedir. Çıkış noktası olarak yukarıdaki tnaımlama kullanılıyosa bu yanlıştır. Etnomüzikoloji'nin adında da yeterli olarak kültürel müzikle ne kadar ilgili olduğu anlaşılmaktadır.

Bunun haricinde; Etnomüzikoloji alan olarak kısıtlı değildir. Aksine, Sistematik ve tarihsel müzikolojik çalışmalarla kendini desteklemek durumundadır. Aslında etnik dediğiniz müzikler her ülkenin kendi yapısına ait müziklerdir. Burada bir konumlandırma hatası çıkmaktadır. Tarihsel müzikoloji olarak Batı Klasik Müziği'ni incelerken Etnomüzikoloji olarak kendi müziğimizi incelemekteyiz. Peki, Avrupa için de kendi müzikleri, kendi etnik kültürlerine dahil değil midir? Bir takım isimlendirmeler vermeden önce neden bahsettiğimizi iyi bilmek gerekiyor..

Öncelikle Etnomüzikoloji ve Tarihsel Müzikoloji arasındaki anlam farkını ve beraberliğini ortaya iyice koymak, bunun sonucunda yeni bir tasnif ve/veya isimlendirmeye gittikten sonra Sayın Ayten Kaplan'ın Kültürel Müzikoloji ile ne anlatmak istediğini iyice tartışmak gerekmektedi.

Bence; Kültürel Müzikoloji, mevcut durum ve şartlarda yetersiz, tekrar edilen ve kısır bir tanım olmuş, herhangi bir sorunu da çözememiştir.

Saygılarımla.. Bu imzasız yazı 85.98.143.176 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 12 Ağustos 2007