Tartışma:Elegeş Yazıtları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yorum[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar siz ne derseniz deyin ama 2 yıldır bu konu üzerine çalışıyorum, hemen hemen bütün kayıtlarda " Kürt elkan " olarak geçiyor. Ayrıca tarihte başka "Kürt" isimli Türk boyları da var, fakat onu bu başlık altında tartışmak makul olmaz. Lütfen düzelttiğim bilgileri değiştirmeyin. Ayrıca Tarkovski'ye katılıyorum. "Kürt" kelimesinin belli bir anlama geldiği tek dil Türkçedir. --~Backofriveraras~ 18:58, 27 Kasım 2007 (UTC)


Kürtler Türk'tür ya da değildir gibi bir iddiada bulunmuyorum. Ama Kürt sözcüğünün, öz Türkçe bir kelime olduğu da gerçek. Zaten Türkiye'de yaşayan Kürtler, kendilerine Kürt değil de Kırmanç derler. Gerçi bu sözcükte Türkçe'dir ve Türkçe'deki anlamı kırılmış, bozulmuş, melezleşmiş şeklindedir. Kürt sözcüğünün Türkçe'deki anlamı ise çığ'dır (kar çığı). yorum içeren bu kısmı çıkarıyorum--~Tarkovsky~ 13:54, 1 Kasım 2006 (UTC)


"Min Körtül Kan Alp Urıngı" yı "Min Kürt il Kan Alp Urıngı" okursanız, "Ben kuvvetli Kağan Alp Urıngı", "Ben Kürd Kağanı Alp Urıngı" olur. yazının orjinalinden bir daha okunması ve eğer yanlışlık varsa düzeltilmesi taraftarıyım. --Antagon 15:22, 27 Ocak 2007 (UTC)

Arkadaşlar İngilizce ya da öteki dilleri bilenler varsa lütfen bu maddeyi çevirsinler, çevirsinler ki herkes gerçeği öğrensin. Ve bu madde genişletilsin.--Hawar 20:00, 24 Haziran 2007 (UTC)

Prof. Dr. Talat Tekin bu konuda yetkin bir isimdir. Söyledikleri de gayet yerinde.Açıkçası Hüseyin Namık Orkun'un ilmi değil de siyasi gerekçelerle bunu yaptığını düşünüyorum. Çünkü o dönemde Kürtleri Türk gösterme merakı tavan yapmış durumdaydı.

Musannif (mesaj) 08:56, 24 Temmuz 2012 (UTC)