Tartışma:Bahrî Memlûkler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Tartışma:Bahrî Hanedanı sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Madde adı yanlış. "Bahrî Hanedanı" olarak sıradan internette arama yaparsanız, çok çıkıyor. Ama örneğin türkçebilgi, bizi referans göstermiş. "Bahrî Hanedanı" Türkçe Viki icadı gibi görünüyor. Bahrî Hanedanı site:edu.tr aramasında ise tek bir sayfa çıkıyor, Prof. Dr. Yüksel Arslantaş'ın Belleten'de yayımlanmış bir makalesi. Onda da, tek bir çeviri kitaba atıfta bulunulmuş, makalenin yazarı bile buna itibar etmeyip Bahrî Kölemenler olarak kullanmış. diğer yandan [1] makalesinde 2. ve 3. sayfalarda "Bu devletin târihi, genellikle sultanların menşeine göre iki döneme ayrılarak incelenmiştir... Birinci dönem ‘Bahrî Memlûkler’ ya da diğer adıyla ‘Türk Memlûkleri’Dönemi’dir... İkinci dönem ise ‘Burcî Memlûkler’ veya diğer adıyla ‘Çerkes Memlûkleri’ dönemidir." denilmektedir. Yine [2]'de "Memlükler Bahri Memlük birlikleri ve Burci Memlük Birlikleri olarak ikiye ayrılırlar." denilmektedir. Madde adının Bahrî Memlûkler olarak değiştirilmesi gerekir. Ayrıca bu yanlış adda kategorilerimiz de düzeltilmelidir.--Makedon (mesaj) 19.09, 6 Nisan 2019 (UTC)

Ek: Her ikisi de, hem Bahriler, hem de Burciler hanedanlık değildir, sultanlar aynı soydan değil, çoğu akraba bile değiller. Zaman zaman suikastle tahta çıkıyorlar. İngilizce madde neden dynasty olarak görülüyor bilmiyorum, hata olmalı, zaten maddenin girişinde "The Bahri dynasty or Bahriyya Mamluks..." diye belirtilmiş. Muhtemelen hepsi Kıpçak soyundan diye.--Makedon (mesaj) 19.10, 7 Nisan 2019 (UTC)

Kaynak ara: "Bahrî Hanedanı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler
Kaynak ara: "Bahrî Memlûkler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler
İlk gördüğümde ben de anlam verememiştim ama pek umurumda da olmamıştı. Madem konusu açılmış, hiçbir gerekçe olmasa bile yaygınlık farklı çok fazla olduğundan Bahrî Memlûkler şeklinde adlandırılması gerektiğine katılıyorum. Çerkesler de Burcî Memlûkler olmalı aynı şekilde, orada da yaygınlık farkı var. Aslında tartışılacak bir yanı yok direkt taşınması lazım. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 17.16, 18 Nisan 2019 (UTC)