Tartışma:Abası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Rusya (Başlangıç-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Rusya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Rusya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

İçerik ilgili sözlüğün 7. sayfasında yer almaktadır. --taysin (mesaj) 20:17, 23 Kasım 2011 (UTC)

Değerli Vikipedi kullanıcıları; bu maddeye yeni bilgiler eklemekteydim, ancak kaynak ekleme konusunda sıkıntı yaşadım. Kaynaksız bilgi eklememek amacıyla yazdıklarımı ana maddede yayımlamamayı uygun gördüm. Ancak, yaptığım değişikliklerin de boşa gitmesini istemediğimden yaptığım değişiklikleri geçici bir süre bu tartışma sayfasında barındırmayı amaçlamaktayım. İyi araştırmalar! YZCTEK (mesaj) 21.41, 25 Şubat 2020 (UTC)

Dîvânü Lugati't-Türk'te bostanlara dikilen korkulukların "abakı" olarak adlandırıldığı kaydedilmiştir[1] ve korkutucu olması itibarıyla bu sözcükle doğrudan bağlantılıdır ve aslında daha önceki dönemlerde kötü ruhlardan korunmak için evlere ve bahçelere dikilen heykellerin, ongunların (totemlerin) veya simgesel direklerin dönüşmesiyle ortaya çıkmışlardır. Bununla birlikte, yine Dîvânü Lugati't-Türk'te "abaçı" olarak geçen başka bir sözcük, çocukları korkutmak amacıyla kullanılan, günümüz Türkçesinde "umacı" sözcüğüne anlam yönünden benzeyen, belki de denk sayılabilecek bir sözcük görülmektedir. Bütün bunlara ek olarak günümüz Türkiye Türkçesinin ağızlarından derlenen "umacı" sözcüğünün, "korkuluk; cin, peri örneği, korkutan şey, yaratık" anlamlarını barındırdığı bildirilmiştir.

  • Söz konusu değişiklik yukarıdadır. YZCTEK (mesaj) 21.43, 25 Şubat 2020 (UTC)
  • ^ Divanü Lûgat-it-Türk de Şamanizme Ait Kelimeler, Abdülkadir İnan