Tarım kooperatifi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Tarım kooperatifi, çiftçiler arasında, tarımsal etkinliklerin tamamını ya da bir bölümünü kapsayan ve kaynakların birleştirilmesiyle gerçekleştirilen işbirliği. Tarım kooperatifleri, çiftçilerin bazı ekonomik çıkarlarını korumak ve işletmelerinden daha fazla kar elde etmek amacını güderler. Bu fazla kâr, ya çiftçinin kooperatif aracılığıyla ürününü daha yüksek fiyata satması (tarım satış kooperatiflerinde olduğu gibi) ya da işletmesine gerekli üretim araçlarını kooperatifi aracılığıyla daha ucuz fiyata ve daha nitelikli olarak sağlanması, dolayısıyla ürünlerinin maliyetini düşürmesi sonucunda (tarım alım kooperatiflerinde olduğu gibi) ortaya çıkar.

Tarım kooperatifleri toprak mülkiyetindeki düzenlemeler ve kazancın dağıtımında uygulanan yöntemler bakımından farklılık gösterirler. Genelde Batılı ülkelerde oluşturulan tarım kooperatiflerinde ortak mülkiyet yalnızca tarım makineleriyle sınırlıdır; toprak üyelerin özel mülkiyetindedir. İşletmelerin çoğunlukla küçük olduğu bölgelerde hasat gibi belirli işlemler kooperatifler aracılığıyla yürütülebilir. ABD'de içinde olmak üzere birçok ülkede sulama, elektrik enerjisi sağlama gibi hizmetler kooperatiflerce sunulmaktadır.

Tarım kooperatifleri, çalışma alanları esas alınarak önce “tek amaçlı tarım kooperatifleri” ve “çok amaçlı tarım kooperatifleri” olarak ikili bir ayrıma tabi tutulabilirler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]