Tapputi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tapputi-Belatekallim Mesopotamian tablet 1200 B.C.E.

Tapputi ya da Tapputi-Butt, dünyanın ilk kimyageri zannedilmektedir. iki bin'lerde Babilli Mezopotamya'da bir çivi yazısı tabletinde parfüm üreticisi olarak bahsi geçmektedir. Kraliyet Sarayı'nda "Belatekallim" yani hanım sultan idi,[1] (—)-ninu (ismin ilk parçası kaybolmuştur) adında bir araştırmacı ile çalışmıştır.[2]

Çiçek, yağ ve hazanbel ile yer bademi, mür ve balsam kullanmıştır. Su veya diğer sıvılar ekledikten sonra birkaç defa damıtmış ve süzmüştür.[3] İlk damıtıcı olarak da referans alınmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Alic, M. Hypatia's heritage, a history of women in science from antiquity through the nineteenth century. Boston, MA: Beacon Press, 1987. 22. Print.
  2. ^ Rayner-Canham, Marelene, and Geoffrey Rayner-Canham. Women in Chemistry: Their Changing Roles from Alchemical Times to the Mid-Twentieth Century. 1st edition. Chemical Heritage Foundation, 2005. 1. Print.
  3. ^ Levey, Martin (1973). Early Arabic Pharmacology: An Introduction Based on Ancient and Medieval Sources. Brill Archive. s. 9. ISBN 90-04-03796-9.