Tancredi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tancredi
Tancredi Ferrara.jpg
Tancredi operasının Mart 1813'de Ferrara'da temsili için afiş
Özgün ismi: Tancredi
Müzik: Gioacchino Rossini
Libretto: Gaetano Rossi[1]
Galası: 6 Şubat, 1813
İlk gösterim yeri: Fenice Tiyatrosu, Venedik
Oyuncular: * Argirio - Amenaide'nin babası; bir asil ailesinin başkanı ve Orbazzano ailesi mensupları ile kavgalı - tenor)
 • Tancredi - Sürgüne gönderilmiş Sirakuzalı bir asker - kontralto
 • Amenaide - Bir asil ailenin kızı ve Tancredi'ye aşık - soprano
 • Isaura - Amenaide'nin arkadaşı-mezzosoprano
 • Orbazzano - Bir asil ailenin başkanı ve Argirio ailesi üyeleri ile kavgalı - bas
 • Roggiero - Tancredi'nin genç hizmetlisi - mezzosoprano.

Tancredi Gioacchino Rossini tarafından bestelenen 2-perdelik opera seria veya "kahramanlik melodrami (melodramma eroico)" janrindan opera eseridir.Gaetano Rossi tarafından yazılan Italyanca libretto Voltaire tarafından 1760'ta Fransızca yazılan Tancrède adlı bir tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. Bu eserin prömiyer temsili 9 Mayıs, 1812'de Venedik'te Fenice Tiyatrosu'nda yapılmıştır.

Hazırlanma ve temsiller[değiştir | kaynağı değiştir]

Gioacchino Rossini "Tancredi" adlı operasını daha 20 yaşında iken Como Gölü kıyısında bulunan Plinian villa'da yaşamakta iken ve diğer birkaç opera eseri besteme projeleri ile de uğraşmakta iken bestelemiştir. Tancredi opera oyununun besteleme süresinin nispeten kısa olduğu bilidirilmektedir. Ama bu besteleme süresi bazı geleneksel söylentilerde 3 gün olarak verilmekte iken bazen üç buçuk ay aldığı bildirilmektedir. Fakat bir önce hazırladığı opera eseri olan Bay Bruskino (İl signor Bruschino) için Ocak sonlarında prömiyer temsili yapıldığı ve Tancredi operası için ise Şubat 1813 de prömiyer temsili verildiği için, büyük bir olasılıkla "Tancredi" operası bu iki tarih arasında bir aydan biraz daha kısa bir zamanda başlanıp tamamlanmıştır.

"Tancredi" operasının prömiyer temsili Şubat 1813'de Venedik "La Fenice Operaevi'nde başrolde şarkıcı Adelaide Malanotte ile oynanmıştır. Bu temsil için hazırlanan liberetto ve beste eserin kaynağı olan Voltaire'in eserindeki gibi finalde kahramanın ölmesi dışlanmıştır. Eserin "Venedik final" versiyonu için bu eser bu trajedik finale ile sona ermekte idi. Fakat ilk 2 temsil önemli rollerde olan iki kadın şarkıcının ses problemleri dolayısıyla seyirciler yönünden pek başarısız oldu. Fakat bunu takiben ertesi ay yapılan 6 temsil çok daha başarılı ve eser popüler oldu.

Rossini Voltaire'in eserinin trajik finaline uygun olarak yeni bir "Ferrara versiyonu" hazırladı. Bu operanın bu Ferrara versiyonu prömiyer temsili Mart 1813'de oynandı. Fakat Ferrara seyircileri bu yeni finallerden hoşlanmadılar ve bu ilk temsilden sonra Ferrera'da Tancredi temsillerinde "Venedik finali" uygulandı.

Aralık 1813'de Milano'da yapılan Tancredi oyunu temsilleri için değişik çeşitli revizyonlar yapıldı. Daha sonraki İtalya operaevlerinde verilen temsillerde, (örneğin 1814'te Bologna'da "Teatro Comunale", 1816 ve 1818 Napoli "Teatro del Fondo" için) Rossini'nin oynanmakta olan eserde revizyonlar yaptığı ortaya çıkmıştır. Bundan sonra bu opera eseri diğer İtalya operaevelrinde popüler olarak yapımlanamya başladı ve bu yapımlarda "Ferrara versiyonu" finali ve Milano revizyonları kullanıldı. İtalya dışında Korfu (1822), Lizbon (1826), [[Cenevre}} (1828), Londra 1820, Paris (1822) ve New York prömiyer temsillerinde genellikle bu versiyon kullanıldı. Bu opera eserin bastırılıp yayınlanan libretto edisyonları ve partitür notaları baskılarında da, 1825'e kadar, versiyon karışıklığı devam etti. 19. yüzyılda bu eserin en son temsili 1833'de Bologna'da yapılmıştır ve bundan sonar Puccini'nin Tancredi opera eseri ne İtalya'da ne de başka bir operaevinde 125 yıl hiç yapımlanmamış ve unutulmuştur.

Eser günümüzdeki operaevlerinde de pek popüler değildir. Opera temsilleri hakkında 1996'dan itibaren gayet detaylı bilgiler toparlayıp yayımlayan "Operabase" websitesinin 2015/16 sezonunda temsil sayılarına göre istatistiklerinden elde edilen sıralamaya göre "İpek Merdiven" 74 temsille Rossini operaları arasında 9. sırada ve tüm opera eserleri arasında 206'inci sıradadır.[2]

Roller [3][değiştir | kaynağı değiştir]

"Tancredi" rolünde kontralto "Adelaide Malanotte" (1810)
"Amenaide" rolünde soprano "Elisabetta Manfredini-Guarmani" (1810)
Promiyer temsilin yapildigi "Fenice Tiyatrosu", Venedik" (1837)
Rol Ses tipi Prömiyerde roller, 6 Şubat 1813
(Orkestra şefi:-)
Tancredi, Sürgüne gönderilmiş Sirikuzalı bir asker Kontralto veyamezzo-soprano Adelaide Melanotte-Montresor
Amenaide, Bir asil ailenin kızı ve Tancredi'ye aşık Soprano Elisabetta Manfredini-Guarmani
Argirio, Amenaide babası; bir asil ailenin başkanı ve Orbazazano ailesi mensupları ile kavgalı tenör Pietro Todràn
Orbazzano, Bir asil ailenin başkanı ve Argirio ailesi üyeleri ile kavgalı bas Luciano Bianchi
İsaura, Amenaide'nin arkadaşı kontralto Teresa Marchesi
Roggiero, Tancredi'nin genç hizmetlisi mezzo-soprano veya tenor Carolina Sivelli
Şövalyeler, asiller, genç hizmetliler., Sirakuzalılar, Araplar, nedimeler, savaşçılar, genç uşaklar, muhafızlar, vb
"Tancredi" rolünde soprano "Giuditta Pasta" (1822)

Konu özeti [3][değiştir | kaynağı değiştir]

İçerikteki Zaman: 1005 civarı.
İçerikteki Mekan: Siraküza, Sicilya

Perde I[değiştir | kaynağı değiştir]

Uvertür

Sahne 1: Argirio'nun sarayında bir salon

Sicilya'daki Siraküza şehrinin yönetme organı olan Senato'nun lideri olan soylu Argirio ile soylu Orbazzano yandaşları ile ile birlikte birbirleriyle mücadele etmişlerdir. Bu iki taraf arasında ortaya çıkan iç savaş bir anlaşma ile ateşkes şekline geçmiştir. Perde açılışında her iki taraf kendi güçleri ile bu yeni ateşkes durumu için Argirio'nun sarayında yapılan bir kutlama törenine katılmış bulunmaktadırlar. (Koro: Pace, onore, fede, amore (Barış, sere, inanç, sevgi)) Argirio, eşi İsaura ve refaketçi nedimeleri ile birlikte, bu Hristiyan şehirde ortaya çıkan bu iç birliğin şehrin dış düşmanı olan Solamir'in liderliğini yaptığı Sicilyalı Arap güçlere karşı şehrin daha güvençle savunulmasına büyük katkıda bulunacağını ilan eden bir şarkı söylerler. (Argirio ve refakat eden kadınlar: Se amistà verace, é pura (Kalbinde gerçek dostluğu devamlı tutarsan) Argirio iç savaşta rakibi olan Orbazzano'yu şehrin Araplara karşı olan savunma güçleri komutanlığına atamıştır. Fakat bu sarayda toplanmış tüm şehir birliklerine yaptığı konuşmada Argirio, şehrin muhtemelen daha büyük bir tehdit altında olduğunu da ifade eder. Bu tehditin şehirden sürgüne gönderilmiş olan Tancredi'den geleceğini de bildirir. Bu karısı İsaura'yı büyük bir endişeye düşürür.

Argirio, kızı olan Amenaide'yi de bu toplanatıya iştirak etmeye çağırmıştır. Geldigi toplantıda Ameniade burada bulunan eski iki düşman tarafın arasında barış yapılmasından dolayı söyledikleri zafer şarkılarına da katılmıştır. Fakat Ameniade ve Tancredi birbirlerine aşıktırlar ama bu aşkları herkesden gizli kalmıştır. Ameniade sürgünde bulunan sevgilisi Tancredi'ye bir mektup yazarak bu barış anlasması için yapılan törene, kıyafet değiştirerek şehre gelip birlikta iştirak etmesini istemiştir. Fakat Tancredi Siraküza'ya dönüp bu törene katılmamıştır. Bu gerçek Ameniade'yi üzmektedir.

Siraküza Senatosu, sürgüne gönderdiği Tancredi'ye ait olan malikane topraklarını haciz etmiş ve bu toparakları Orbazzano'ya malikane olarak bağışlamıştır. Argirio yeni müttefiki olan Orbazzano ile ilişkilerini ve yeni barışı pekiştirmek ve daha da şahsi ilişkiler haline geçirmek istediği için kızı Ameniade ile Orbazzano'nun evlenmelerini planlamıştır. Argirio bu planın hemen gercekleşmesinii stemektedir. Kızı ile Orbazzano'nun nikahı için hemen o gün evraklar noter huzurunda imzalandiktan sonra biraz saasali bir nikah töreni ile evlenmelerinin biran evvel o gün yapılmasına karar verir. Ameniade babasına karşı gayet itaatlı davranır ve bu evlenmeyi itiraz etmez. Ancak evelenme torenin ertesi gun yapilmasi icn babasindan izin ister. Argirio bunu kabul eder.


Sahne 3: Katedralin yakininda bir meydan


Perde II[değiştir | kaynağı değiştir]

Tancredi operası'nın Napoli'de yapımlanması için Perde II sahne 2 mizansen eskizi
Ressam:Pasqualla Canna

Sahne 1 :Argirio'nun kalesinde bir salon anı


Sahne 4: Dağda bir mağara; arka planda Etna Yanardağı


Orkestradaki çalgılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Rossini, bu eserin partitur notalarında şu küçük orkestrayı öngörmüştür:

Resitatifler için

Eserdeki müziksel parçalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Uvertür

Perde I[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1 Giris:Pace, onore, fede, amore, (Koro, Isaura, Argirio, Orbazzano)=
 • 2 Koro: Più dolci e placide - Cavatina: Come dolce all'alma mia (Amenaide)
 • 3 Resitatif: Oh patria! - Cavatina: Di tanti palpiti (Tancredi)
 • 4 Resitatif ev arya: Pensa che sei mia figlia (Argirio)
 • 5 Resitatif ve duet:L'aura che intorno spiri (Amenaide, Tancredi)
 • 6 Koro: Amori, scendete. duet: L'aura che intorno spiri (Amenaide, Tancredi)
 • 7 Finale I : Ciel, che intesi! (Argirio, Amenaide, Tancredi, Orbazzano, Isaura, Roggiero, Koro)

Perde II[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 8 Resitatif ve arya: Ah segnar invan io tento (Argirio)
 • 9 Arya: Tu che i miseri conforti (Isaura)
 • 10 Escena ve Kavatina: No, che il morir non è (Amenaide)
 • 11 Resitatif ve duet: Ah, se de' mali miei (Argirio, Tancredi)
 • 12 Resitatif ve arya Giusto Dio, che umile adoro (Amenaide, koro)
 • 13 Koro: Plaudite, o popoli (O halk alkislayin)
 • 14 Resitatif ve duet: Fiero incontro! (Gururlu toplantı) (Tancredi, Amenaide)
 • 15 Arya: Torni alfin ridente (Turlar en sonunda guluyor) (Roggiero)
 • 16 Escena ve kavatina:Ah, che scordar non so (Ah, bilmiyorum unutma) (Tancredi)
 • 17 Finale II Tra quei soavi palpiti (O nazik kalp atışları arasında) (Amenaide, Argirio, Tancredi, Isaura, Roggiero, Koro)

Seçilmiş ses kayıtları [4][değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Roller
(Tancredi, Amenaide,
Argirio, Orbazzano)
Versiyon
Orkestra şefi
Orkestra ve koro
Marka
1978 Fiorenza Cossotto,
Lella Cuberli,
Werner Hollweg,
Nicolai Ghiuselev
Gabriele Ferro,
Capella Coloniesis, Westdeutschen Rundfunks Korosu
Audio CD: Warner Fonit
1981 Marilyn Horne,
Lella Cuberli,
Ernesto Palacio,
Nicola Zaccaria
Ferrara versiyonu'
Ralf Weikert,
Venedik "La Fenice Operaevi" Orkestra ve Korosu
(Ses kaydi Aralık 1981'de live temsilden)
CD: Mondo Musica Cat: MFOH 1074
1995 Ewa Podles,
Sumi Jo,
Stanford Olsen,
Pietro Spagnoli
Venedik versiyonu
Alberto Zedda,
Collegium Instrumentale Brugense, Capella Brugensis
Audio CD: Naxos
1995 Vesselina Kasarova,
Eva Mei,
Ramon Vargas,
Harry Peeters
Venedik versiyonu ve Ferrara finali
Roberto Abbado,
Münchener Sinfonieorchester, Bayrischer Rundfunkchor
Audio CD: RCA Victor

Seçilmiş video kayıtları[4][değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Roller
(Tancredi, Amenaide,
Argirio, Orbazzano)
Versiyon
Orkestra şefi
Orkestra ve Koro
Marka
1992 Bernadette Manca di Nissa,
Maria Bayo,
Raul Gimenez,
Ildebrando D'Arcangelo
Venedik versiyonu finali
Gianluigi Gelmetti
Stuttgart Radyo Semfoni Orkestrasi, Schwetzingen Festspiele Korosu
DVD: Arthaus Musik
2003 Daniela Barcellona,
Mariola Cantarero,
Charles Workman,
Nicola Ulivieri
Paolo Arrivabeni,
Trieste, Teatro Lirico Giuseppe Verdi Orkestra ve Korosu
DVD: Kicco Classics
2005 Daniela Barcellona,
Daria Takova,
Raúl Giménez,
Marco Spotti
Farrara versiyonu finali
Riccardo Frizza,
Floransa "Maggio Musicale Fiorentino" Orkestra ve korosu
Kayit: 21 Ekim 2005 "Teatro Comunale di Firenze"
DVD: TDK Cat: DVWW OPTANC

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bu madde kısmen İngilizce Wikipedia Tancredi maddesi kaynaklıdır. [2] (İngilizce)
 1. ^ İtalyanca librettosu ve İspanyolca çevrisinin online metni
 2. ^ 2015/2016 Operabase İstatistikleri
 3. ^ a b Osborne, Richard (1998), "Tancredi", Kaynak:Stanley Sadie (Ed.), The New Grove Dictionary of Opera. Londra: MacMillan Publishers, Inc. ISBN 0-333-73432-7
 4. ^ a b Kaynak: Capon, Brian , "Tancredi" maddesi, Operadis-opera discography.org.uk websitesi [1]

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Osborne, Richard (1998), "Tancredi", Kaynak:Stanley Sadie (Ed.), The New Grove Dictionary of Opera, Cilt. xxxx. Londra: MacMillan Publishers, Inc. SBN 0-333-73432-7. (İngilizce)
 • Gossett, Philip ve Brauner, Patricia (2001), "Tancredi" Kaynak: Holden, Amanda (ed.), The New Penguin Opera Guide, Londra: Penguin. ISBN 0-14-029312-4 (İngilizce)
 • Hadlock, Heather (2004), "Tancredi and Semiramide", Kaynak: Senici, Emanuele (ed.), The Cambridge Companion to Rossini, Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-80736-4 ISBN 978-0-521-00195-3 (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • "Imslp.org" websitesinde Tancredi (Rossini, Gioacchino) maddesinde sesler için ve tüm eser için partitür notaları ve genel enformasyon, Online: [3] (İngilizce)
 • "Kareol.es" websitesinde "Tancredi" operasının orijinal İtalyanca ve Ispanyolca librettosu. Online:[4] (İtalyanca)(İspanyolca)
 • "Dlib.indiana.edu" websitesinde "Tancredi" operasının partitür notaları. Online: [5]
 • "G..Rossini - Tancredi" maddesi "KiccoMusicVideo" "YouTube" websitesinde video kaydı Online: [6] (Erişim tarihi:27.3.2017).
 • "ROSSINI: TANCREDI 1981 (HORNE RICCIARELLI GONZÁLEZ ZACCARIA) " maddesi "YouTube" websitesinde video kaydı. Online: [7] (Erişim tarihi:27.3.2017).