Tanır, Afşin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Tanır. Kahramanmaraş ilinin Afşin ilçesine bağlı bir mahalledır. Nüfusu 2.576 kişidir.(2011 senesi sayımı.) Hukuken Afşin ilçesine bağlı Tanır bucağının merkezidir. Fakat devletin 1970'lerden sonra artık bucak merkezlerini fiilen devreden çıkarma uygulamasıyla birlikte bu işlevini aktif olarak kaybetmiştir. Fakat bucak idari bölümleri yasal olarak kaldırılmamış olduğundan işlevsiz de olsa hukuken bucak merkezi hüviyetini korumaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanır ismi[değiştir | kaynağı değiştir]

1563 tarihli Maraş Tahrir Defterindeki resmi kayıtlarda Tennur olarak geçmekte ve yine aynı kayıtlarda Tanır, 1563 tarihinde 456 nüfuslu bir yerleşme yeri olarak belirtilmektedir.

Tanır kasabasının yerleşimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Roma döneminde başlamıştır. İlk yerleşmeler; bugünkü Çağlayan Mahallesindeki kaynak ve havuz çevresinde başlamış, ancak 1600 yıllarına kadar fazla bir gelişme göstermemiştir. 1600-1700 yılları arasında güneybatı yönündeki yamaçlar boyunca genişlemiş, 1700 yılarından sonra vadiye doğru yayılmıştır. Asıl gelişme 1800-1950 yılları arasında yamaçlar doğrultusunda olmuş, 1950'den sonra Hurman Çayının doğu kesiminde ilk yerleşmeler başlamıştır. Daha sonra mezarlık yönünde ve yukarı boğaz sırtlarına ve Tarım alanlarına kadar uzanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Denizden en yüksek yeri 1260 metre, en alçak yeri 1230 metre olan kasaba, bağlı bulunduğu Afşin İlçesinin 18 km kuzeyinde yer almaktadır. Kasaba; coğrafi bakımdan oldukça yüksek tepelerle çevrili bir havza içinde kurulmuştur. Çok dar olan bu havzanın ortasından Hurman Çayı akmaktadır. Hurman Çayının açtığı boğaz (yörenin tabiri ile yukarı boğaz ile aşağı boğaz) yerleşme alanının kuzeyinden güneyine doğru uzanmaktadır.

Hurman Çayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabanın ortasından, kasabayı ikiye bölerek kuzey güney yönünde iki boğaz ile kasaba düzlüğünden geçmektedir. Bol su taşıyan bu çay, en çok ilkbahar aylarında, en az da yaz aylarında su akıtmaktadır. Kasaba, kaynak suları bakımından zengindir. Özellikle Çağlayan Mahallesinde bulunan kaynaklar oldukça bol su vermektedir. Kaynak suları içme suyu olarak ve bahçe sulamada kullanılmaktadır. Kaynak suları havzada toplanmakta, daha aşağıda Hurman Çayına karışmaktadır. Bu denli bol suyun bulunduğu Tanır Kasabasında, bu sulardan yeteri kadar faydalanılmamaktadır. Dar ve derin vadilerden akan Hurman Çayı düzlük alanları sulamış, çoğunlukla yüksek alanlarda bulunan tarım arazileri ise yıllar boyunca sulanamamıştır. Ancak son yıllarda bu suyun motopomplarla yukarı çıkarılması ve kanallar vasıtasıyla bu alanların sulanması için çalışmalara başlanmıştır.(Kaynak: Ahmet Firikçi'nin "Afşin İlçesi Yerleşmelerinin Kuruluşu ve Gelişmesi" adlı kitabından alınmıştır.)

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanır Kasabası, Kahramanmaraş iline bağlı Afşin İlçesi’nin en büyük kasabasıdır. Bağlı bulunduğu Afşin’e 18 km, Kahramanmaraş ise 160 km uzaklıktadır. Kahramanmaraş'ın bir diğer ilçesi olan Elbistan'a da Afşin kadar olmasa da oldukça yakındır.

Tanır'a gidebilmek için Kahramanmaraş-Afşin-Tanır yolu ya da Kayseri-Göksun-Afşin-Tanır güzergahı izlenir.

Toplu taşımacılık ile ise, Afşin merkezli bir şehirlerarası otobüs ile Afşin'e oradan da Tanır’a 15 dakikada ulaşılması mümkündür.


Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]