Tamiya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tamiya Corporation
株式会社タミヤ
Tip Kabushiki gaisha
Endüstri Model kitler
Kuruluş 1946
Kurucu Yoshio Tamiya
Genel merkezi Shizuoka, Japonya
Kilit kişiler Masayuki Tamiya
(Yönetim Kurulu Başkanı)
Website www.tamiya.com

Tamiya Corporation (Japonca株式会社タミヤ Kabushiki gaisha Tamiya), Japonya merkezli bir model kit üreticisidir. Şirket, 1946 yılında Yoshio Tamiya tarafından kurulmuş olup ağırlıklı olarak plastik model kitleri, uzaktan kumandalı arabalar, pilli ve güneş enerjili eğitim modelleri,gemi modelleri, akrilik ve emaye model boyaları ve çeşitli model araçları ve malzemeleri üretmektedir. Şirketin merkezi Shizuoka'da yer almaktadır.

Şirket,olağanüstü kalitede modeller ve doğru ölçek detayı üretme konusunda ün kazanmıştır. Felsefesi, şirketin "Dünyada Kalitede İlk" sloganına doğrudan yansımıştır. Tamiya Inc. ayrıca her yıl düzenli olarak Alman ModellFan dergisinin sunduğu Modell des Jahres (Yılın Modeli) ödülüne layık görülmüştür.

PLASTİK MODELLERE GİRİŞ

Şirket 1946 yılında Tamiya Shoji & Co. (Tamiya Ticaret Şirketi) adıyla Yoshio Tamiya [ja] (15 Mayıs 1905 - 2 Kasım 1988) tarafından Oshika, Shizuoka Şehrinde kurulmuştur. Bir kereste fabrikası ve kereste tedarik şirketiydi. Kereste şirketinin ahşap ürünleri bölümü (1947'de kuruldu) aynı zamanda daha sonra şirketin temelini oluşturan ahşap gemi ve uçak modelleri de üretiyordu. 1953'te kereste satışını durdurmaya karar verdiler ve yalnızca model yapımına odaklandılar. 1950'li yılların ortalarında yabancı malı plastik modeller ithal edilmeye başlandı ve ahşap model satışları azaldı, bu nedenle 1959'da plastik model üretmeye karar verdiler. İlk modelleri Yamato'ydu. Ancak Tamiya'nın rakipleri zaten Yamato modellerini 350 yen'e satmıştı. Tamiya, rakipleriyle aynı fiyatı belirleyerek büyük bir risk almıştı. Bu ucuz fiyat, Tamiya'nın metal kalıp üretim maliyetini karşılayamamasına neden oldu ve bir kez daha ürünlerini ahşap modellere dönüştürdüler, ancak o sırada model ticaretinin gelgiti plastik modellere dönüyordu. Artık plastik oyuncaklar için gerekli olmayan metal kalıpları kullanarak, bir sonraki plastik modellerinin üretimini finanse etmek için bir yarış arabası mini kiti çıkardılar. İkinci plastik modelin, kalıpların üretimini kolaylaştıracak doğrusal bir forma sahip olan Panther tankı olmasına karar verdiler. Kutu sanatını yapmak için Shigeru Komatsuzaki'yi görevlendirdiler.Montajını kolaylaştıran net bir kullanım kılavuzuna sahipti. Bundan dolayı iyi bir ün kazandı. Model 1:35 ölçeğinde yapıldı, daha sonra askeri konular için standart bir modelleme ölçeği haline geldi, çünkü tankın tek bir TYPE 2 batarya kullanacağına ancak bunlardan ikisini tutacağına karar verildi.

METAL KALIPLAR

İlk başta, Tamiya dış müteahhitlerden metal kalıp siparişi verirdi, ancak çoğu zaman gecikmeler ve belirsiz fiyatlar yaşadı, bu da sorunlara yol açtı. Daha sonra metal kalıp ustalarını şirkete dahil ettiler ve 1964'te kendi Metal Kalıp bölümünü kurdular. 1966'dan başlayarak, bir dizi ustayı Kalıp İmalat Fabrikasına transfer ettiler. Yavaş yavaş bilgi birikimi kazandılar ve Tamiya için kalıplar yapmaya geldiler. Bugün, CAD de sürece dahil edildi. Tamiya, kalıplarının son derece yüksek doğruluğu ile biliniyordu ve bu, montajdan sonra ürünlerin durumunu bile etkiledi. Tamiya'nın kalıp ustalarının becerilerini ve daha önceki planlarını kullanarak plastik modeller ürettiği bir dönemde, diğer şirketlerin ürün detay cıvataları basit yarım küre çıkıntılarla temsil edilirken, Tamiya cıvataları altıgen direkler olarak daha doğru bir şekilde temsil ediyordu. Modellerini ürettikleri bu detay ve titizlik, onlara yurtdışında bile bir itibar kazandırdı.

ZAMAN ÇİZELGESİ

1960 - Yamato zırhlısı; Tamiya'nın ilk plastik modeli. Zayıf satışlar nedeniyle Tamiya ürünü Musashi zırhlısına yönlendirdi.

1961 - 1/35 Panther tankı, Tamiya'nın ilk tank modeli. Tamiya'nın ünlü "1/35" ölçeği, şans eseri gerçek Panther tankının 1 / 35'i olan bu motorlu modelin (iki C pil kullanan) boyutundan kaynaklanmaktadır.

1964 - Tamiya, şirket içi kalıp ve kalıp departmanını kurdu. 1966 - Shunsaku Tamiya, tankları örtmek için ilk kez Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Mühimmat Müzesi'ni ziyaret etti. Bu sırada kapsama sonucu, Tamiya'nın tank modellerine ilişkin ilk temel verileri oldu. Bu ziyaretin ardından Tamiya, Bovington Tank Müzesi de dahil olmak üzere dünyadaki tank müzelerinde gerçek araçları hevesle incelemeye geldi.

1967 - 1/12 Honda F-1; Honda işbirliği ile tamamlandı. Önümüzdeki yıl, bu model, Tamiya'nın sergilediği ilk Japon model kiti üreticisi olduğu Almanya'daki Nürnberg Oyuncak Fuarı'nda gösterildi.

1968 - 1/35 Alman Tank Asker Seti; Askeri Minyatür Serisinin ilk ürünü.

1976 - 1/12 Porsche 934 Turbo RSR. Tamiya aslında bir Porsche 911 satın aldı, söktü ve arabayı daha iyi anlayabilmek için yeniden inşa etti. Tamiya, Porsche 934'ün radyo kontrollü araba (RC araba) versiyonunu yapmak için kalıbı yönlendirdi. 1/12 Porsche 934'ün plastik modelinin satışı zayıf olmasına rağmen, RC otomobil versiyonu büyük bir başarı kazandı. 2006 yılında Tamiya, Tamiya'nın RC araba serisinin 30. yıl dönümü anısına ürün olarak 934 Turbo RSR'yi seçti. 1986 - Hotshot Jr.; Racer Mini 4WD serisinde bir ilk. Bu yeni dizi, 2010'larda bugüne kadar Japonya'da popülerlik kazanıyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]