İçeriğe atla

Tamil İlam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tamil Eelam
தமிழீழம்
tamiḻ īḻam

Tamil Eelam
Tamil Eelam bayrağı
Bayrak
Tamil Eelam haritadaki konumu
BaşkentKilinochchi
Etnik gruplar
Tamiller
Nüfus
• 2001 sayımı
4,162,254
TİÖK tarafından Tamil İlam'ın parçası olarak kabul edilen Sri Lanka'nın bölgeleri, Aralık 2005'teki durumu göre: kırmızı bölgeler TİÖK kontrolundeki bölgeleri; turuncu kısımlar kısmen TİÖK kontrolünde ve kısmen Sri Lanka hükümetinin kontrolünde; sarı kısımlar hak iddia edilen fakat kontrol edilmeyen bölgeler

Tamil İlam (Tamil: தமிழ் ஈழம், tamiḻ īḻam) Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları (TİÖK) tarafından Sri Lanka adasının Kuzey ve Doğu kısımlarında sahip olmak istedikleri özgür devlete verdikleri isimdir. Ilaṅkai (இலங்கை) ve Īḻam (ஈழம்) kelimeleri adanın tümünün Tamil dilindeki adlarıdır.

Tamil İlam yalnızca TİÖK tarafından bağımsız devlet olarak kabul edilir. TİÖK Tamil İlam olarak iddia edilen toprakların %40-50'sini yönetmektedir. Bu ise Kilinochchi ve Mullaiththeevu'nun tüm bölgelerini, Mannar, Batticaloa ve Vavuniya bölgelerinin çoğunu ve Trincomalee ve Amparai bölgelerinin bazı kısımlarını kapsamaktadır.

Kuzey ve Güney Sri Lanka'nın TİÖK'ün kontrolü altında olan kısımları de fakto yarı-bağımsız devlet durumundadır. Sri Lanka hükûmeti tarafından tanınmamış kurumlar olsa da, kendi yargıtayı, polis gücü, ordusu, donanması, hava kuvvetleri, haberalma teşkilatı ve merkez bankası bulunmaktadır. Hükûmete ait olan A9 karayolundan sağladığı elektrik ve eşyalara bağımlıdır. Kendi para birimi yoktur ve Sri Lanka rupeesini kullanmaktadır. TİÖK sıklıkla zorunlu mallarda ambargo uygulamak ve sivillere sıkıntı yaratmakla suçlanmaktadır. Kendi havaalanı yoktur, bu nedenle yabancı ziyaretçiler Kolombo havaalanını kullanmaktadırlar.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]