Tam ziya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tam Ziya (Pert Total) durumundaki bir araba.

Tam ziya (ya da Tam hasar), sigortacılıkta sigorta konusu olan şeyin, sigorta teminatı kapsamındaki tehlikelerden birinin gerçekleşmesi sonucu tamamen kullanılamaz, onarılamaz hale gelmesi,[1] tamir masrafının değerinden fazla olması ya da tamamen yok olması hali.[2]

Nakliye sigortası[değiştir | kaynağı değiştir]

Nakliye poliçeleri düzenlenirken, riskin sınırları ve ekleri diğer branşlara göre daha farklıdır ve bunlarla ilgili sigorta güvencesi ona göre düzenlenir. Tam Ziya Hali en dar kapsamlı sigorta güvencesdir. Sigortalı malın tamamının hasara uğramış olduğu takdirde tazminat alma halidir.

Gerçek ya da Filli Tam Ziya Hali, sigorta konusunun tamamen yok olmasını ya da özelliklerini bir daha sahip olamayacak şekilde kaybetmiş olması veya varlığından uzun süre haber alınamaması gibi kesin tam kayıp durumlarını kapsar. Hükmi Tam Ziya Hali ise olayın tam ziya hali olmasa bile sigortalı için menfaat açısından tam ziya olarak kabul edilmesidir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gerçek Tam Ziya Nedir?". sigortahaber.com. 23 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2022. 
  2. ^ Eker, Özgür. "Actual Total Loss (Fiili Tam Ziya) Nedir?". disticaret.biz.tr. 17 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2022. 
  3. ^ Uralcan, Şebnem (Haziran 2005). Sigortacılık Uygulamaları. Anadolu Üniversitesi. s. 92. ISBN 975-06-0339-7.