Tahtakurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sakhalinio (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21.33, 5 Kasım 2016 tarihli sürüm (Gerekçe: + telif hakkı ihlali)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Tahtakurusu
Bed bug, Cimex lectularius.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Arthropoda
(Eklem bacaklılar)
Alt şube: Hexapoda
Sınıf: Insecta
Takım: Hemiptera
Alt takım: Heteroptera
Üst familya: Cimicoidea
Familya: Cimicidae

Tahtakurusu, Hemiptera takımının Cimicidae familyasından böceklerin ortak adıdır. Bunlar yalnızca memelilerden ve kuşlardan kan emerler. Kan emmek için geceleri konukçularına yanaşırlar. Diğer zamanlarda ışıktan korunmuş yerlerde saklanırlar.

En çok bilinen türü koyu kırmızımsı kahverengi renkte ve 5 mm boyunda olan Cimex lectularius 'tur. Başlangıçta yarasa paraziti olduğu varsayılan bu hayvanların, mağara devrinden sonra insan paraziti olduğu düşünülmektedir.[1]

Tahtakuruları ısırmayla herhangi bir hastalık taşıdıkları bildirilmemiş olsa da, cilt tahrişlerine, psikolojik etkilere ve alerjik reaksiyonlara yol açabilirler. Isırıklar şiddetle kaşıntı hissi verdiğinden, aşırı kaşımayla cilt sorunu veya iyileşme sonrası iz kalması sorunları yaşanabilir. Tahtakuruları, havanın sıcak veya kuru olmasından bağımsız her ortamda canlı kalmayı başarabilirler. Çok soğuk havalarda yarı uyku durumuna geçip hiç yemeden 1 yıl yaşayabilirler. Pestisitlerin onları öldürücü olması için direkt vücutlarına temas etmesi gerekiyor.

Tahtakurusu Isırıkları

Sınıflandırma

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. ^ Prof. Dr. Ali Demirsoy, Yaşamın Temel Kuralları, Cilt-II/Kısım-II, Ankara 1992