İçeriğe atla

TOP500

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Top500.org sitesindeki verilere dayanarak süper bilgisayar performansının hızlı büyümesi. Logaritmik y ekseni GFLOPS'ta performansı göstermektedir.
  En büyük 500 süper bilgisayarın birleşik performansı
  En hızlı süpep bilgisayar
  500. sırada süper bilgisayar

TOP500, dünyadaki en güçlü 500 dağıtılmamış bilgisayar sistemini sıralayan ve detaylandıran bir projesidir. Proje 1993 yılında başlatıldı ve yılda iki kez süper bilgisayarların güncel bir listesini yayınladı. Bu güncellemelerin ilki her zaman Haziran ayında Uluslararası Süper Bilişim Konferansı ile örtüşür ve ikincisi Kasım ayında ACM/IEEE Süper Bilişim Konferansı'nda sunulur. Proje, Fortran'da dağıtılmış bellek bilgisayarları için yazılan yüksek performanslı LINPACK denektaşlarının taşınabilir bir uygulaması olan HPL'deki yüksek performanslı bilgi işlem ve baz sıralamasındaki eğilimleri izlemek ve tespit etmek için güvenilir bir temel sağlamayı amaçlamaktadır.[1]

Çin günümüzde listeye 229 süper bilgisayar ile hakim iken ABD, 121'lik rekor marjla ikinci sırada yer almaktadır. Haziran 2018'den bu yana, Summit dünyanın en güçlü süper bilgisayarıdır ve LINPACK kriterlerinde 143.5 petaFLOPS'a ulaşmıştır.

  1. ^ A. Petitet, R. C. Whaley, J. Dongarra, A. Cleary (24 Şubat 2016). "HPL – A Portable Implementation of the High-Performance Linpack Benchmark for Distributed-Memory Computers". ICL – UTK Computer Science Department. 2 Kasım 2000 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2020. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]