Türkiye Bilişim Derneği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(TBD sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) 22 Nisan 1971 tarihinde kurulan merkezi Ankara'da bulunan dernek.

Türkiye'de bilişim ile ilgili her türlü çalışma ve düzenlemenin toplumsal gelişmeye katkı sağlayacak biçimde, çağdaş boyutlarda gerçekleşmesini sağlamak amacı ile Aydın Köksal, Önal Örs, Ersay Gürsoy, Bülent Dikman, Atalay Yunusoğlu, Tamer Uykal, Ünal Yarımağan ve Coşkun Arslan tarafından kuruldu. 7 Mart 1994 tarihinden beri Kamu Yararına Çalışan Dernekler arasındadır.[1][kaynak belirtilmeli] Merkezi Ankara'da olmakla birlikte İstanbul, İzmir, Antalya, Samsun ve Eskişehir'de şubeleri; Adana, Afyon, Denizli, Elazığ, Hatay, Konya, Gaziantep, Sivas, Niğde, Uşak, Trabzon, Van ve Mersin'de temsilcilikleri bulunmaktadır. Başkanlığını 2005 yılından bu yana Prof. Dr. Turhan Menteş yürütmektedir. Faaliyetlerine kuruluşundan bu yana hiç ara vermemiş, Türkiye'nin bilişim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşudur.

TBD, bilişim alanında bir mesleki örgüt olmanın yanı sıra bilişim terimlerinin Türkçeleştirilmesinde ve yaygınlaştırılmasında da rol oynamış, bilgisayar, yazılım, donanım vb. terimleri dilimize kazandırmıştır[2]. Düzenli olarak genel amaçlı, bilgi işlem merkezi yöneticilerine yönelik ve kamu bilgi işlem merkezlerine yönelik olmak üzere Ulusal Bilişim Kurultayı, BİMY ve Kamu-BİB adlarında üç konferansı her yıl organize etmektedir. Bilişim adlı 1970'lerden bu yana devam eden bir yayını son yıllarda elektronik ortamda yayınlanmaktadır. TBD'nin yapısı merkez ve şubeler olarak ayrılmış, şubeler de yarı otonom yapı içinde kendi konferans, eğitim çalışmaları ve toplantılarını yapmaktadırlar. Özel ilgi alanlarındaki çalışma gruplarındaysa bu alanlarda faaliyetleri ve yayınları yapılmaktadır.

Turkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi 2000'li yillarda faaliyete geçerek, binlerce üyesiyle ilk büyük çaplı şubeyi oluşturmuştur. Başkanlığı İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Balaban, bilişim danışmanı Dr. Meriç Aykol, akademisyen ve proje yöneticisi Doç. Dr. Kutluk Özgüven, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Orkan, bilişim proje danışmanı Levent Karadağ ve halen bilgi işlem yöneticisi Ahmet Tosunoğlu tarafından yürütülen şube, 2002 yılındaki Eğitimde E-Dönüşüm kurultayından bu yana onbinlerce katılımın olduğu çok sayıda sempozyum, konferans ve yüzün üzerinde profesyonel eğitim çalıştayı düzenlemiştir. Düzenli olarak her yıl İstanbul Bilişim Kongresi adlı bir sempozyum ve Bilişim Yıldızları adlı çok alanda ödüllerin verildiği bir ulusal yarışma yapılmaktadır. Yine 1998'den beri her yıl düzenli olarak TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması'nı gerçekleştirerek Türkiye'nin bu alandaki en uzun soluklu yarışmasına ev sahipliği yapmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kamu Yararına Çalışan Dernekler Listesi, Dernekler Dairesi Başkanlığı
  2. ^ Bilişim Terimleri ve Öneriler Kılavuzu, Aydın Köksal, TBD Yayınları: 5, Türkiye Bilişim Derneği, 16 s., 1978, Ankara.