T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü
BYEGM logo.png
Kuruluş 7 Haziran 1920
Merkez Ankara
Resmî diller Türkçe
Lider Ahmet Göktürk İnan
Resmî site http://www.byegm.gov.tr/

T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, (BYEGM) , Türkiye Cumhuriyeti devletinin haber alma, basın ve yayın işlerini yürütmekle görevli kurum.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Haziran 1920'de Mustafa Kemal (Atatürk) Paşa'nın isteğiyle kuruldu. İlk adı "Matbuat ve İstihbarat Müdüriyeti Umumisi" olan kurum, TBMM Başkanı ve başbakana bağlıyken, 25 aralık 1920'de Dışişleri Bakanlığı'na bağlandı. Mayıs 1931'de çalışmalarına son verdi. 1933'te "Matbuat Umum Müdürlüğü" adıyla bu kez İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak yeniden kuruldu. 1940'te Başbakanlığa bağlandı. 1943'te "Basın Yayın Müdürlüğü", 1949'da "Basın Yayın ve Turizm Müdürülüğü" adını aldı. 1957'de "Basın Yayın Genel Müdürlüğü" adıyla Basın Yayın ve Turizm Bakanlığı'na bağlandı. 1963'te de yeni kurulan Turizm ve Tanıtma Bakanlığı içinde yer aldı. 1968-1974 arasında başbakanlığa bağlanan kurum, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'na, 1 Ocak 1982'de yeniden Başbakanlığa bağlandı. 8 Ağustos 1984 Tarih ve 231 sayılı yasa gücünde kararname ile bugünkü ad ve biçimini aldı.

Faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurumun başlıca görevleri yurtiçinden ve dışından sağlanan haber, bilgi ve belgeleri ilgili yerlere ulaştırmak, arşivlemek, yerli ve yabancı basın kuruluşlarının çalışmalarını kolaylaştırıcı önlemler almaktır. Genel müdürlüğün Ankara'daki genel merkezi ile 16 ilde il müdürlüğü (Adana, Afyonkarahisar, Antalya, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Muğla, Samsun, Şanlıurfa ve Trabzon) ve Ankara Konur sokakta irtibat birimi bulunmaktadır. Yurtdışında da 37 basın danışmanlığı ve basın ataşeliği vardır. İngilizce, Fransızca, Almanca Newspot; Arapça Adva ül-enba adlı gazeteleri ve İngilizce Turkish Review adlı dergiyi çıkarır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]