Türlerin nakli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güney Afrika zürafası, avlanma ve yaşam alanı kaybı nedeniyle bölgesel olarak soyunun tükendiği Senegal'e nakledilmiştir.[1]

Türlerin nakli, doğal yaşamı korumada türlerin, habitatların veya diğer ekolojik materyalin (toprak gibi) bir yerden başka bir yere taşınması için kullanılan bir terimdir. Özellikle esaret altında yaşayan türlerin yeniden doğal yaşam ortamına sokulmasından farklıdır.

Türlerin nakli, koruma biyolojisinin önemli bir konusu ve etkili bir yönetim stratejisidir. Bir türün yaşam alanını artırarak, kritik popülasyonlardaki bireylerin sayısını artırarak ya da yeni popülasyonlar kurarak bir türün soyunun tükenmesi riskini azaltır.[2] Ekosistemlerde biyoçeşitliliği artırır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "African Savanna: Giraffe Fact Sheet". National Zoo - Smithsonian Institution. 5 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2011. 
  2. ^ Rout, T. M., C. E. Hauser and H. P. Possingham. Optimal translocation strategies for threatened species. http://www.mssanz.org.au/modsim05/papers/rout.pdf 24 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. 2007. Accessed on 11 May 2007.