Türkiye Maarif Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkiye Maarif Vakfı
Kuruluş 17 Haziran 2016 (4 yıl önce) (2016-06-17)
İstanbul, TürkiyeTürkiye Cumhuriyeti
Tür Eğitim kurumu
Amaç Türkiye'nin uluslararası eğitimde dünyaya açılan kapısıdır.
Merkez İstanbul, TürkiyeTürkiye[1]
Hizmet bölgesi Dünya çapında
Önemli kişiler Prof. Dr. Birol Akgün (Yönetim Kurulu Başkanı)
Personel 7.327
Resmî site turkiyemaarif.org

Türkiye Maarif Vakfı, yurt dışında örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar vermek, okullar açmak, eğitim kurumları ve yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kuramlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve AR-GE çalışmaları yapmak, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti'nde 6721 Sayılı Kanun ile kurulan vakıftır. [2] [3] Vakfın Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün [4] Başkan vekilli ise Osman Nuri Kabaktepe'dir.[5] Mütevvelli heyetine [6] Prof. Dr. Ayşen Gürcan [7], Ahmet Emre Bilgili,[8] Prof. Dr. Aşkın Asan,[9] Selim Cerrah,[10] Doç.Dr. Cahit Bağcı,[11] Zekeriya Akçam,[12] Dr. Mustafa Göksu, Dr. Hasan Taşçı, Prof. Dr. Cihad Demirli,  Mahmut Özer seçilmiştir.

Dünya genelinde 104 ülkeyle kurulan resmî temaslar sonucunda 52 ülkede temsilcilik ofisi açılmış olup 67 ülkede de faaliyetler yürütülmektedir. Türkiye Maarif Vakfı Afganistan, Almanya, Avusturya, Fransa, Kosova, Belarus ve Belçika’da 9 eğitim merkezi, Arnavutluk’ da 1 üniversitesi ve dünya genelinde 42 yurt binası bulunmaktadır. 43 ülkede bulunan 332 okul, üniversite ve eğitim merkezinde toplam yaklaşık 40 bin öğrencisi ile faaliyetleri sürmektedir. Vakfın faaliyetlerinin icrasında 405’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak üzere 7.327 personel yurt dışında istihdam edilmektedir. Mevcutta yürütülen eğitim faaliyetleri dışında yeni okulların açılması amacıyla 65 farklı protokol imzalanmıştır.

Kuruluş Amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Maarif Vakfı, kültür ve medeniyet etkileşimini ortak iyi'ye ulaştıracak bir yol olarak gören Türkiye'nin uluslararası eğitimde dünyaya açılan kapısıdır. 17.06.2016 tarihli 6721 sayılı kanun ile kurulan Türkiye Maarif Vakfı, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti adına Milli Eğitim Bakanlığı dışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluştur. Kâr amacı gütmeyen, kamu yararına çalışan bir vakıf olan Türkiye Maarif Vakfı, her ülkede okul öncesinden yükseköğretime eğitimin her aşamasında etkin faaliyet yürütmek amacıyla kurulmuştur.

Vizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

İlmini ve irfanını insanlığın barış ve huzuru için kullanacak iyi insanların yetiştiği öncü bir eğitim kurumu olmak.

Misyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bütün dünyada insanlığın ortak birikimini ve Anadolu'nun kadîm irfan geleneğini esas alan kapsamlı eğitim faaliyetleri yürütmek.

Değerler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Güven
  • İşbirliği ve Dayanışma
  • Şeffaflık
  • Ehliyet ve Liyakat
  • İyilikte Israr
  • Eğitimde Kuşatıcılık
  • Evrensellik

Dünya Üzerindeki Faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vakıf, Dünya genelinde 104 ülkeyle kurulan resmî temaslar sonucunda 52 ülkede temsilcilik ofisi açılmış olup 67 ülkede ise Eğitim-Öğretim faaliyetleri yürütmektedir. Türkiye Maarif Vakfı'nın bünyesinde başta, Afganistan, Almanya, Avusturya, Fransa, Kosova, Belarus ve Belçika’da 9 eğitim merkezi, Arnavutluk’ da 1 üniversitesi ve Dünya genelinde 42 yurt binası bulunmaktadır. 43 ülkede bulunan 332 okul, üniversite ve eğitim merkezinde toplam yaklaşık 40 bin öğrencisi ile faaliyetleri sürmektedir. Vakfın faaliyetlerinin icrasında 405’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak üzere 7.327 personel yurt dışında istihdam edilmektedir. [13]

Yönetim Kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetim Kurulu Görevi
Prof. Dr. Birol Akgün Başkan
Prof. Dr. Cihad Demirli Üye
Mustafa Çaltılı Üye
Nedim Kaya Üye
Mahmut Mustafa Özdil Üye
Yunus Torpil Üye
Ahmet Türkben Üye

[14]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]