Türkiye Mühendislik Yarışması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Türkiye BEST Mühendislik Yarışması (EBEC Turkey), Board of European Students of Technology (BEST) çatısı altında Türkiye’de bulunan 4 BEST yerel grubunun, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Ege Üniversitesi, beraber organize ettiği ve bu üniversitelerin öğrencilerinin katılıp, pratik zeka, yaratıcılık, zaman yönetimi gibi kişisel becerilerini sergiledikleri Avrupa BEST Mühendislik Yarışmaları Projesinin(EBEC) ulusal ayağıdır.

EBEC Piramidi

Türkiye'de BEST'in bulunduğu 4 önemli üniversitenin, yerel olarak düzenlendiği Mühendislik Yarışmaları şu şekildedir.

Projenin yerel ayaklarında, yarışmacılar 4'er kişilik takımlar halinde Vaka Analizi ve Takım Tasarımı dallarından birinde performanslarını sergilerler. Dallarında birinci gelen takımlar Türkiye BEST Mühendislik Yarışmasına katılarak, EBEC Projesi kapsamında yollarına devam ederler.

Yarışma Kategorileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Tasarımı
  • Takım Tasarımı: Yarışmacıların belirli miktardaki malzeme ile belirli bir süre içerisinde aldıkları görev tasarımını malzeme ve zamanı verimli kullanarak tasarlamasını içermektedir.
Vaka Analizi
  • Vaka Analizi: Yarışmacıların iş hayatında görülebilecek teknik veya yönetimsel bir soruna, belirlenen süre içerisinde çözüm üretmelerini içermektedir.

Türkiye Mühendislik Yarışması 2010[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Mühendislik Yarışması 2010

Yer:İzmir

Tarih: 04/2009

Ulusal yarışmanın ilki Yerel Grup İzmir'in ev sahipliğinde 21 - 24 Nisan 2010 tarihleri arasında Tepekule İş Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Yerel yarışmalar ayağında ter döken 300’den fazla yarışmacının arasından sıyrılan 8 Takım 32 finalist, Ulusal Yarışma ayağında kıyasıya yarıştı. Vaka Analizi ve Takım Tasarımı kategorilerinde yeteneklerini sergileyen yarışmacılar, kendilerini geliştirme fırsatı buldular.

Kategorilerinde birincilik kazanan takımlar Romanya’nın Cluj kasabasındaki Avrupa BEST Mühendislik Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etme şansını yakaladılar.

Türkiye Mühendislik Yarışması 2011[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Mühendislik Yarışması 2011

Yer: İstanbul

Tarih: 04/2010

Yerel Grup Yıldız tarafından organize edilen yarışmanın ikinci versiyonu 22-25 Nisan 2011 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesinde gerçekleşti. Bir önceki seneyle aynı formatta devam eden yarışmada, katılımcılar en iyi çözümleri ve prototipleri ortaya çıkarabilmek için kıyasıya yarıştılar.

Yarışmanın kazananları bu kez İstanbul’da gerçekleşen Avrupa BEST Mühendislik Yarışması'nda Türkiye'yi temsil ettiler.

Bir önceki seneye göre bilinirliğini arttıran yerel yarışmalar, toplamda 1200’ün üzerinde başvuru alarak büyük bir sıçrama gösterdi.

Türkiye Mühendislik Yarışması 2012[değiştir | kaynağı değiştir]

Yer: Ankara Tarih: 4-6 Mayıs 2012

Yerel Grup Ankara Tarafından, ODTÜ ‘de organize edilen 3. Türkiye BEST Mühendislik Yarışması, 4-6 Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleşti.

Yarışmanın finalistleri Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de kıyasıya mücadele etti.

Türkiye Mühendislik Yarışması 2013[değiştir | kaynağı değiştir]

Yer: İstanbul Tarih: 4-7 Mayıs 2013

Yerel Grup İstanbul Tarafından, İTÜ ‘de organize edilen 4. Türkiye BEST Mühendislik Yarışması, 4-7 Mayıs 2013 tarihleri arasında, öğrencileri şirket yetkilileriyle bir araya getiren Kariyer Günleri ve şirket sunumları eşliğinde gerçekleşti.

Yarışmanın finalistleri bu kez Polonya'nın Varşova kentinde performanslarını sergilediler.

Türkiye Mühendislik Yarışması 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

Yer: İzmir Tarih: 2-4 Mayıs 2013

Bu yıl Yerel Grup İzmir Tarafından, Ege Üniversitesi‘nde düzenlenen 5. Türkiye BEST Mühendislik Yarışması, 2-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında, öğrencilere büyük şirketlerle bir araya gelme fırsatı sunan Kariyer Günleri ve Türkiye'nin önde gelen şirketlerine verilecek Türkiye BEST Mühendislik Ödülleri eşliğinde gerçekleşecek.

Yarışmanın üçüncü ayağı EBEC Final ise 1-9 Ağustos tarihleri arasında Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenecek.

Avrupa BEST Mühendislik Yarışmaları Projesi(EBEC) 2009 yılından beri, öğrencilerin teknik ve pratik becerilerini geliştirmekle kalmayıp, BEST'in öğrencileri, üniversiteleri ve şirketleri bir araya getirme ilkesini hayata geçirerek pek çok öğrenciye mesleki ve akademik fırsatlar sunmaktadır.