İçeriğe atla

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı
TEGV
Bilgi
Genel Müdür Sait Tosyalı
Kuruluş tarihi 1995
Kurucusu Suna Kıraç
İnternet Sitesi tegv.org

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (kısaca TEGV), Türkiye'de devlet tarafından verilen temel eğitime katkıda bulunmak amacıyla İstanbul’da kurulmuş eğitim vakfıdır.[1]

Oluşturduğu özgün eğitim programlarını ilköğretim okullarında ve ülke genelinde kurduğu Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri, Ateşböceği Öğrenim Birimleri gönüllüleri aracılığı ile hayata geçirir. Kamu yararına çalışan Vakıf statüsündedir.[2] Vakıf, başta Suna Kıraç olmak üzere bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile 23 Ocak 1995 tarihinde kurulmuştur.[1]

Amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

TEGV amacını “7-14 yaş arası çocuklarımızın Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine bağlı, akılcı, sağduyulu, özgüven sahibi, düşünen, sorgulayan, kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen, barışçı, farklı düşünce ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunacak eğitim programları ile etkinlikler oluşturmak ve uygulamak” olarak ortaya koymuştur.

Bu amaçla özgün eğitim programları geliştirir ve bu programları ülkenin çeşitli yerlerinde kurduğu “Eğitim Parkları”, “Öğrenim Birimleri”, “Ateşböceği Öğrenim Birimleri' ile “Sosyal Etkinliklere Destek Protokolü” kapsamında ilköğretim okullarında, gönüllüleri aracılığı ile hayata geçirir.[1]

Çalışma Modeli[değiştir | kaynağı değiştir]

TEGV modelinin üç bileşeni bulunur:

  • Sosyoekonomik olarak dezavantajlı bölgelerde çocuklar için kurulmuş mekanlar;
  • akademisyenler ve uzmanlar tarafından geliştirilen, eğitim programları
  • bu programları çocuklar için kurulmuş mekanlarda onlar ulaştıracak gönüllüler.

Gönüllülük için 18 yaşını bitirmiş olmak ve lise mezunu olmak, çocuklarla bir araya gelmeden önce kurumun vereceği eğitimlerden geçmek, belli bir süre gönüllü çalışma taahhüt etmek şartları aranır. 2012 yılı Gönüllülük Araştırması'na göre kuruluşundan itibaren 50binden fazla büyük çoğunluğu genç, %70'i üniversite öğrencisi birey TEGV için gönüllülük yapmıştır.[3]

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan Sema ve Aydın Doğan Eğitim Parkı (Çukurbostan)

İlk Eğitim Parkı, İstanbul'un Fatih ilçesinde 20 Nisan 1996 günü açılışı gerçekleştirilen Çukurbostan Eğitim Parkı;[4] ilk öğrenim birimleri ise; İstanbul Beykoz, Yeniköy ve Zeyrek Öğrenim Birimleri'dir.

İstanbul dışında yapılan ilk Eğitim Parkı, "Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı"'dır.

17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin ardından "Hayat Mahalleleri Projesi"'ni yaşama geçirilmiş ve Marmara Bölgesi'nde toplam 6 Hayat Mahallesi kurulmuştur.

2000 yılı sonunda "Öğrenim Birimleri" ülke çapında yaygınlaşarak sayıları 49'a ulaşmıştır.

İlk Gezici Öğrenim Birimi "Ateş Böceği" de 2000 yılında park ve birimlerin bulunmadığı bölgelerde çocuklara eğitim desteği vermek üzere Anadolu yollarına çıkmıştır.

2001 yılında; Eğitim Gönüllüleri kamuoyu nezdinde tanınırlığını artıracak iki büyük etkinlik gerçekleştirmiştir: 23 Nisan 2001 tarihinde bir televizyon kanalında üç gün süren "Bir Milyon Çocuk Eğitim Kampanyası" ile bağışçı ve gönüllü sayısı arttırılmış; hemen arkasından Haziran 2001 tarihinde gerçekleşen futbolcu Mehmet Özdilek'in jübilesi ve jübile gelirinin vakfa bağışlanması ile tüm Türkiye'de vakfın bilinirliği sağlanmıştır.

2001 yılı sonunda öğrenim birimleri sayısı 63'e ve gezici öğrenim birimi sayısı 5'e ulaşmıştır.

2002 yılında Samsun ve Diyarbakır'la birlikte Eğitim Parkları sayısı 8'e, Öğrenim Birimlerimizin sayısı 64'e ve Gezici Öğrenim Birimleri sayısı ise 13'e ulaşmıştır.

2003 yılında 12 Eğitim Parkı, 58 Öğrenim Birimi ve 17 Ateş Böceği ile ülkenin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olmuştur.

2006 yılında faaliyetlerini yaygınlaştırmak, yerel talepleri karşılamak ve TEGV etkinlik noktasının bulunmadığı yerlerde ulaşamadığı çocuklara da eğitim desteği verebilmek amacıyla “İl Temsilciliği” uygulamasını başlatmıştır.

2011 yılında 10 Eğitim Parkı, 52 Öğrenim Birimi, 3 İl Temsilciliği ve 21 Ateş Böceği ile 36 ilde faaliyetlerini sürdürmüştür.

2012 yılında 10 Eğitim Parkı, 54 Öğrenim Birimi, 3 İl Temsilciliği ve 21 Ateş Böceği ile 39 ilde faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Kaynak Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurumsal destekçilerinin yanında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı kurumun sürdürebilirliği için bireysel bağışlara büyük önem vermektedir. Başlıca kaynak geliştirme araçları:

- Online tek seferlik ve düzenli bağışlar

- Adım Adım[5] ve Fonzip[6] üzerinden açılan bireysel bağış kampanyaları (İstanbul Maratonu[7] bu aktivitelere dahildir)

- Ürün satış ve marka işbirlikleri

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c TEGV Sitesi hakkında Sayfası, Erişim tarihi: 27.05.2011[ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıfların Listesi". Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi. 26 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2021. 
  3. ^ Erdoğan, Emre (2012). "Gönülülülük Araştırmalarıu" (PDF). TEGV. 9 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  4. ^ "Türkiye'nin İlk Eğitim Parkı". Milliyet Gazetesi. 20 Nisan 1996. s. 27. 
  5. ^ "Adım Adım". 28 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "Fonzip Bireysel Bağış Kampanyaları". 3 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2021. 
  7. ^ "İstanbul Maratonu". 21 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]