Tüpçü Fikret

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tüpçü Fikret
  Düğün Dernek karakteri
Tüpçü Fikret.jpg
Ahmet Kural, Tüpçü Fikret rolünde
İlk görünüm Düğün Dernek
Son görünüm Düğün Dernek 2: Sünnet
Yaratan Selçuk Aydemir
Canlandıran Ahmet Kural
Bilgileri
Tam adı Bilinmiyor
Takma ad(lar)ı Topçu Fikret
Cinsiyet Erkek
Meslek Tüpçü
Unvan Esenyurt Köyünün Tüpçüsü
Evlilik(ler) 3
Önemli ilişkileri İsmail Yücesoy
Muallim Saffet
Çetin
Kalpazan Yılmaz
Sırrı
Leyla
Din İslam
Ulus Türk

Tüpçü Fikret, Selçuk Aydemir'in oluşturduğu Ahmet Kural'ın Düğün Dernek serisinde canlandırdığı hayalî karakterdir.[1][2]

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Düğün Dernek[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas'ın Esenyurt köyünde yaşayan bir tüpçüdür. Askerlik döneminde topçuluk yapmıştır.[3] Dostu İsmail'in oğlu Tarık bir bayram sabahı yurt dışından sürpriz bir dönüş yapar. Bu dönüş ilk başta herkes tarafından memleket özlemi gibi görünsede Tarık'ın dönüş sebebi bu değildir. Tarık Letonya'da çalıştığı sırada Marika adında bir kızla beraberdir. Tarık'ın Letonya'da çalışabilmesi için Marika ile evlenmesi gerekir. İsmail, dostları Fikret, Çetin ve köyde görevli öğretmen Saffet'i toplayarak maddi imkansızlıklarla 10 gün içerisinde görkemli bir düğün yapmaya çalışırlar.

Fikret, ilk önce Sivas'ta tanıdığı bir otel sahibi olduğunu söyleyerek düğün mekanının otel olacağı sözünü verir. Otelin sahibi Fikret'in asker arkadaşıdır. Fikret düğün işini konuşmak için Otele Sırrı'nın yanına gider. Otelde Güvenlik görevlisi ile karşılaşır ve Güvenlik görevlisine Sırrı'yı aratır. Güvenliğe kendini Sırrı'nın dedesi olarak tanıtmıştır. Sırrı sinirlenip Güvenlik görevlisini tersler. Güvenlik Fikret'e Sırrı'nın müsait olmadığını söyler. Fikret daha sonra tekrar otele gider. O sırada ise Sırrı turizmciler ile iş konuşmaktadır. Fikret, Sırrı'nın işinin bozulmasına neden olur. Sırrı turizm sezonu nedeniyle Düğünün otelde yapılamayacığını söyler. Sırrı, işinin bozulmasına neden olduğu için Fikret'i küçük tüple döver. Dayaktan sonra Fikret hafıza kaybı geçirmiştir ve birkaç kez ismini unutmuştur. Fikret daha sonra dostlarının yanına gider ve yaşananları anlatır. Sonrasında ise Fikret düğünü bir aile çay bahçesinde yapmayı önerir. Düğünün köydeki bir aile çay bahçesinde mütevazı bir şekilde yapılması için hazırlıklar başlar. Letonya'dan gelinin gerçek nişanlısı ve abileri düğünü basar. İsmail ve Fikret'i döverler.

Düğün Dernek 2: Sünnet[değiştir | kaynağı değiştir]

Dostu İsmail, Letonya'ya torununu girmek için gider. Letonya'da dünürünü torununun sünnet etmek için ikna etmeye çalışır ancak başarısız olur ve Ülkeye geri dönerler. İsmail ekibi yeniden toplamaya karar verir. Fikret, tımarhaneye kapatılmıştır. Saffet zengin olmuştur. Yılmaz polisten kaçmaktadır. İsmail ve Çeto, Fikret'i çıkarmak için Tımarhaneye giderler. Fikret başta çıkmak istemez ancak sonrasında bir şartla çıkmaya karar verir. Şartı ise Leyla ile evlenmektir. İsmail'in kendisini Leyla ile evlendirmesini ister. Daha sonra karşısına doktor kılığına girmiş biri çıkar. Daha sonra Fikret gözetmen imzasıyla çıkartılır.[4] İsmail herkesi Saffet'in öğretmenlik yaptığı okulda toplar ve plânını anlatır. Hatta Belediye Başkanı ile ortak olup Toplu Sünnet Töreni düzenlerler.

Belediye Başkanı da sünnet töreninde konser vermesi için bir sanatçı çağırmak ister ve Nükhet Duru'yu önerir. Ancak İsmail, Nükhet Duru hakkında yalan yanlış şeyler söyler ve Belediye Başkanı vazgeçer. Hatta Nükhet Duru'nun diğer konserinide iptal ettirir. Belediye Başkanı ise Mustafa Keser'i çağırmaya karar verir. Aslında İsmail törene sanatçı gelmesine engel olmaya çalışmıştır ancak başarısız olur. Bu olayın üstüne ise Nükhet Duru törenin yapılacağı mekana gelir ve Mustafa Keser'i döver. Mustafa Keser'in sahneye çıkamayacağı anlaşılınca Fikret, Mustafa Keser kılığına girer ve sahneye çıkar.

Asker arkadaşı Sırrı'nın otelinde çalışan Leyla isimli resepsiyona aşık olan Fikret, Tımarhanedeki odasına Leyla'nın fotoğrafından halı yaptırmıştir. Hatta sonrasında ise Çeto ile beraber otele gidip kendini otel personeline otelde kalan biri gibi tanıtıp Leyla'nın telefonunu çalmıştır. Çaldığı telefon ile fotoğraf çekinmek için çatıya çıkar. Fikret'i çatıda görenler intihar edeceğini düşünür. Fikret'in çatıya çıkması sayesinde bir soygun çetesi yakalanır. Polisin elinden kaçan soygun çetesi Fikret'in tüp kamyonunu çalar. Sünnet düğününün yapıldığı alana polisler gelir ve herkesi nezarete alır. Fikret, Yılmaz'ın işlediği suçları polislere anlatır. Yılmaz'ın işlediği suçları anlatması sayesinde nezarethaneden çıkmışlardır. Nezarethaneden çıkınca ise Leyla ve Fikret sevgili olur.

İlişkileri ve Partnerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Fikret 2 kez evlenmiştir ve 2 eşi de kanser sebebiyle ölmüştür. Bir daha evlenmeme kararı alır. Bu kararından vazgeçip tekrar evlenmiştir.[5]

Leyla[değiştir | kaynağı değiştir]

Fikret, Asker arkadaşı Sırrı'nın otelinde çalışan Leyla isimli bir resepsiyona aşık olmuştur. Hatta Çeto ile beraber otele gidip kendini otel personeline otelde kalan biri gibi tanıtıp Leyla'nın telefonunu çalmıştır. Telefonda kendi kendine mesajlaşır. Çaldığı telefon ile fotoğraf çekinmek için çatıya çıkar. Fikret'i çatıda görenler intihar edeceğini düşünür. Fikret'in çatıya çıkması sayesinde bir soygun çetesi yakalanır. Polisin elinden kaçan soygun çetesi Fikret'in tüp kamyonunu çalar. Sünnet düğününün yapıldığı alana polisler gelir ve herkesi nezarete alır. Fikret, Yılmaz'ın işlediği suçları polislere anlatır. Yılmaz'ın işlediği suçları anlatması sayesinde nezarethaneden çıkmışlardır. Nezaret haneden çıkınca Leyla ve Fikret sevgili olurlar.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Düğün Dernek". Beyazperde.com. 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2014. 
  2. ^ "Düğün Dernek 2 Sünnet". Bkmonline.net. 23 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2015. 
  3. ^ Düğün Dernek -  Tüpüm Değilsin. İstanbul: Düğün Dernek YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 22:29 . Erişim tarihi: 8 Ekim 2014. 
  4. ^ Düğün Dernek 2: Sünnet -  Bence Komik. İstanbul: Düğün Dernek YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 23:01 . Erişim tarihi: 2 Ağustos 2019. 
  5. ^ Düğün Dernek  -  Fikret Abi. İstanbul: Düğün Dernek YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 22:29 . Erişim tarihi: 23 Mart 2015. 
  6. ^ Düğün Dernek 2: Sünnet -  Tüpüm Değilsin. İstanbul: Düğün Dernek YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 22:29 . Erişim tarihi: 21 Aralık 2018.