Sweetheart

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sweetheart (Kuzey Toprakları Müzesi ve Sanat Galerisi)

Sweetheart, 1974-1979 yılları arasında Avustralya'da sürekli olarak teknelere saldıran 5.10 metre boyundaki tuzlu su timsahının adıdır. Sweetheart olarak bilinen bu timsah yaklaşık beş yıl boyunca Kuzey Bölgesi'ndeki Finnis Nehri üzerinde alüminyum botlara ve dış motorlarına verilen hasarlardan sorumluydu.

1979'un başlarında timsahın saldırı düzeni değişti ve daha sık saldırılar yapmaya başladı. Bu saldırılardan kimse zarar görmediği halde "Sweets Lookout Billabong" adlı balıkçılık yarışmasına katılan katılımcıların güvenliği için endişe sebebi oluyordu.

Kuzey Bölgesinin Koruma Komisyonu'ndan gelen vahşi yaşam korucuları, timsahı yakalamak için bir tuzak kurdu ve 19 Temmuz 1979 sabahında timsah yakalandı. Çenesi sıkıca bağlanmış ve anestezi uygulanmış timsah, daha sonra Billabong gölünün karşı tarafındaki tekne rampasına çekildi. Bu operasyon sırasında Sweetheart, uyuşturulmuş durumda uzun süre su içinde bırakıldığı için boğulma tehlikesi geçirdi.

Beş saatlik çalışmanın ardından Sweetheart, 4 adam tarafından tuzaktan çıkarılarak Darwin'e ulaştırılmak üzere bir aracın römorküne yüklendi. Sweetheart, Darwin'e ulaştırılmak için yüklendiğinde hâlâ nefes almaya devam ediyordu ancak uyuşturulmuş durumda uzun süre su içinde bırakıldığı için bir süre sonra hayatını kaybetti.

Aslında amaç, ıslah programının bir parçası olmak üzere yeni kurulmuş timsah çiftliklerinden birine bu timsahı koymaktı. Ancak timsahın ölümü üzerine Kuzey Bölgesi Müze ve Sanat Galerisi'ne sunuldu. Sweetheart, şimdi Kuzey Bölgesi Müze ve Sanat Galerisi'nde hâlen sergi halindedir.[1] Bu olay Greg McLean'in Timsah: Nehrin Dişleri filmine ilham kaynağı oldu.

İlgili film[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sweetheart - Museums and Art Galleries - Natural Resources, Environment and the Arts". 8 Eylül 2007 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2015.