Susilo Bambang Yudhoyono

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Susilo Bambang Yudhoyono
6. Endonezya Devlet Başkanı
Görev süresi
20 Ekim 2004 - 20 Ekim 2014
Yerine geldiği Megawati Sukarnoputri
Yerine gelen Joko Widodo
Kişisel bilgiler
Doğum 9 Eylül 1949 (74 yaşında)
Pacitan, Doğu Java, Endonezya
Partisi Demokrat Parti
Evlilik(ler) Kristiani Herawati (1976 - günümüz)
Çocuk(lar) Agus Harimurti Yudhoyono
Edhie Baskoro Yudhoyono
Yaşadığı yer Puri Cikeas
Bitirdiği okul Endonezya Askeri Akademisi
Mesleği Asker
Dini İslam
Ödülleri Adhi Makayasa (1973)
İmzası
Askerî hizmeti
Bağlılığı Endonezya Ulusal Silahlı Kuvvetleri
Branşı Endonezya Kara Kuvvetleri
Hizmet yılları 1973 - 2000
Rütbesi General

Susilo Bambang Yudhoyono (d. 9 Eylül 1949, Pacitan, Endonezya), Endonezya'nın 6. devlet başkanı. Ülkede demokratik yollarla seçilen ilk devlet başkanıdır. İsminin baş harflerinden oluşan SBY kısaltması ile de tanınır.

Bir ordu subayının oğlu olan Susilo Bambang Yudhoyono, 1973'te Endonezya Askerî Akademisi'nden mezun oldu. 2 yıl sonra Endonezya güvenlik güçleri Doğu Timor'u işgal etti. Bu işgalde görev alan Yudhoyono, çeşitli savaş suçları ile suçlandı ancak hiçbir zaman spesifik bir hareketinden ötürü ceza almadı. 1980'lerde ABD'de işletme yüksek lisansı yaptı. 1995-1996'da Bosna'da görev yaptı.

2000'de Abdurrahman Wahid hükûmetine katılmak için ordudan ayrıldı. Madencilikten Sorumlu Bakan iken Güvenlik ve Dışişleri Bakanlığı görevine geldi. Başkan Wahid'in fiziksel yetersizliklerinden ötürü hükûmette en baskın figür olarak öne çıktı. 1 yıl sonra Cumhurbaşkanı Wahid'in olağanüstü hâl ilan edilmesi isteğine karşı gelerek hükûmetten ayrıldı. Bu nedenle liberal biri olarak tanındı.

İstifasından hemen sonra Yeni başkan Megawati Sukarnoputri tarafından aynı göreve getirildi. 2002'de Bali'de gerçekleşen ve 200 kişinin ölümüne neden olan bombalama olayı sonrasında terörle mücadelede kararlılık göstererek takdir topladı. Mart 2004'te başkan ve eşi ile kamuoyu önünde yaptığı bir ağız dalaşından sonra istifa etti. İstifaları onun ilke sahibi olarak tanınmasını sağladı ve başarısız hükûmetlerde görev almasına rağmen halk gözünde popülaritesini korumasına yardım etti.

Eylül 2004'teki seçimlerde oyların %60'ını alarak Megawati Sukarnoputri'nin yerine cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 2 gün önce Ziraat Ekonomisi alanında doktora derecesini alan Yudhoyono, evli ve iki çocuk sahibidir.

Siyasi görevi
Önce gelen
Megawati Sukarnoputri
Endonezya Devlet Başkanı
2004 - 2014
Sonra gelen
Joko Widodo