Susanne Sreedhar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Susanne Sreedhar, Boston Üniversitesi'nde felsefe doçentidir. Sosyal sözleşme teorisindeki çalışmaları ile tanınmıştır. Hobbesçu sistemini destekleyen Sreedhar, etik sivil direnişini kendine amaç edinmiştir.

Eğitimi ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sreedhar, 2005 yılında Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’nden felsefe doktorası ve Duke Üniversitesi’nden kadın çalışmaları alanında yüksek lisans yaptı. Felsefe alanında doktorasını aldıktan sonra, Tulare Üniversitesi’nde kadın çalışmaları alanında çalıştı. 2007 yılından itibaren Boston Üniversitesinde felsefe doçenti olarak çalışmaktadır.

Araştırma alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sreedhar'ın çalışmalarının çoğunu modern sosyal sözleşme teorisi ile ilgilidir. Son zamanlarda feminist bakış açısıyla yorumlanan sözleşme teorisi ile ilgili çalışmalarının çoğu politik sistemlerle zorunluluk alanı ve doğasıyla ilgilidir. Aynı zamanda haksız egemenliğe itaatsizlik ve direnme hakkı olan Hobbesçu teorisi ile ilgili Hobbes’in çalışmalarının yorumlaması ile tanınır. Sreedhar’ın ilk kitabı, Direniş Hobbes; Leviathan’ı redderek çok güçlü bir egemenliğe karşı teslim olunmasını talep eden geleneksel Hobbes anlayışını tartıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Lebuffe, M. (21 March 2013). "Hobbes on Resistance: Defying the Leviathan, by Susanne Sreedhar". Mind. 121 (484): 1128–1131. doi:10.1093/mind/fzt009 .