Super Socket 7

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Super 7 olarak da bilinen Super Socket 7, x86 işlemciler için olan Socket 7 ZIF soket spesifikasyonun donanım seviyesinde geliştirilmiş halidir. Bu soketle uyumlu anakart ve çipsetlerde işlemci için standart Socket 7 bağlantısı bulunmakla beraber bu anakart ve çipsetlere aralarında 100 Mhz ön yüz veri yolu (FSB) ve AGP ekran kartı desteği de bulunan belirli özellikler eklenmiştir.

Super Socket 7; AMD'nin K6-2 ve K6-III işlemcilerinde, son Cyrix M-II işlemcilerinin bazılarında, son IDT WinChip 2 işlemcilerinin bazılarında ve Rise mP6 işlemcilerinde kullanılmıştır. Bu soket, Socket 7 işlemcileriyle geriye uyumludur; bu da Socket 7 işlemcilerin Super Socket 7 destekleyen anakartlarda kullanılabilmesi ama Super Socket 7 işlemcilerin Socket 7 anakartlarda maksimum hızda çalışamaması anlamına gelmekteydi. Socket 5 işlemciler Super Socket 7 ile pin uyumludur ancak Super Socket 7 için tasarlanmış anakartların bazıları Socket 5 işlemciler için gereken voltajları desteklememektedir.

Super Socket 7 bir işlemciye arkadan bakış (AMD K6-2)

AMD, işlemcileri için önceden hep Intel soketleri kullanmıştır; Socket 7, AMD'nin yasal olarak kullanma hakkı olan son Intel soketiydi. İntel, Socket 7 geliştirmesini durdurarak ve Slot 1'e geçerek AMD'nin güncelliğini yitirmiş bir platform kullanmasına neden olup AMD'nin işlemcilerini rekabet edemez hale getirmeyi ummuştur.[kaynak belirtilmeli] FSB'nin 66 Mhz'den 100 Mhz'ye çıkarılmasıyla Super Socket 7, AMD'ye kendi bağımsız anakart altyapısı Slot A'yı geliştirirken ihtiyaç duyduğu geçici çözümü sağlamıştır.[1]

Bu mimari ucuzdu ve planlanan amacı gerçekleştirdi ancak VIA, SIS ve diğer firmalar tarafından üretilen üçüncü parti çipsetler. özellikle AGP entegrasyonu anlamında düşük kaliteliydi.[kaynak belirtilmeli] AMD'nin sıkıntılı, uyumsuz anakartlar için kazandığı ün geçmişte kalmasına ve VIA'nin çipsetleri için standartları yükseltme programı K6-III ve Pentium III devriyle beraber sonuçlarını göstermeye başlamasına rağmen AMD, Athlon işlemcileri için bir kalite güvencesi programı devreye sokmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Technology Evolution". 24 Eylül 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi.