Sularbaşı, Araklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Sularbaşı
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke Türkiye Türkiye
İl Trabzon
İlçe Araklı
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 719
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61700
İnternet sitesi: [2]

Sularbaşı, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sularbaşı Köyü su kaynaklarının bolca bulunduğu bir coğrafi alanın en önemli kavşak noktasında olması nedeniyle "Sularbaşı" olarak adlandırılmıştır. Tarihsel akış içinde geçmişi bakımından çok eski yerleşim yerlerinden biridir. Daha önceki adı "Aşa" olarak bilinir. Eski, tarihsel özelliği olan yapıların bulunduğu, taş binaların ve işlemeli konak tarzı evlerin sıkça yer aldığı, çok eski dönemlere ait karakteristik yöre mimarisini de yansıtan özellikleriyle göze çarpan bir köy özelliği vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri eski dönemlerden beri kalan ve zamanla yeni anlayışlarla bütünleşen şekilde iki bölüm halinde aktarılabilir. Geleneksel düğün şenlikleri Karadeniz yöresinin ortak özelliklerini yansıtır. Mısır harmanı şenlikleri, yayla göçü gelenekleşmiş yapısıyla devam eder. Gelenek ve göreneklerine bağlı bir yapısı olan Sularbaşı bu yapısını gün geçtikçe daha sağlamlaştırmaktadır. Hamsi tava, kuymak, fasulye turşusu kavurması, lahana çorbası, yayla kete ve yağlı ekmek ile klasikleşmiş bir yemek kültürünü barındırır.

Köy İstanbul, Marmara Ereğlisi, Sakarya-Pamukova, Sakarya-Kaynarca, Zonguldak ve Bursa illerine göç vermiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon il merkezine 64 km, Araklı ilçesine 34 km uzaklıktadır.Eğimli bir arazide dik bir yapısı vardır. Yeşil bir bitki örtüsüne sahip olan köy Karadere seviyesinden yükseldikçe daha farklı bitki türleriyle zenginleşir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 533
2008 590
2007 538
2000 719
1997 792

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Temel tarım ürünü fındıktır. Daha önceleri yerel ihtiyaçlar da gözetilerek mısır ekimi oranı fazla iken bu zamanla azalmış, yerini fındık üretimine bırakmıştır. Hayvancılık eski yoğunluğu ölçüsünde olmasa da devam etmektedir. Yaylacılık hayvancılığın vazgeçilmezi olarak sürmektedir. Tornovi yaylası ana yayla olarak bu açıdan ihtiyacı karşılamaktadır. Böylece daha verimli bir hayvancılık yapılabilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]