Sukotay Krallığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sukhothai Krallığı
MS 1238-MS 1438
14. yüzyılda Sukhothai Krallığı
14. yüzyılda Sukhothai Krallığı
BaşkentSukhothai
Yaygın dil(ler)Tayca
HükûmetMutlak Monarşi
Tarihçe 
• Kuruluşu
MS 1238
• Dağılışı
MS 1438
Öncüller
Ardıllar
Lavo Krallığı
Ayutthaya Krallığı

Sukhothai Krallığı (Tayca: อาณาจักรสุโขทัย), MS 1238-1438 yılları arasında Tayland bölgesinde hüküm sürmüş ve başkenti Sukhothai şehri olmuş Tay şehir devleti.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Wat Mahāthāt tapınağı
Sukhothai Tarihi Parkı

Hindiçin bölgesinin büyük bölümünü kontrol eden Khmer İmparatorluğunun 13. yüzyılda zayıflamaya başlamasıyla birlikte bölgede çeşitli Tay şehir devletleri ortaya çıkmıştır.[1]

1238 yılında kurulan Budist Sukhothai krallığı ilk önemli Siyam devleti olarak kabul edilmektedir. Aynı dönemlerde kurulmuş olan Chiang Mai merkezli Lanna krallığı diğer bir Siyam şehir devletidir.

Krallığın başkenti olan Sukhothai şehri yaklaşık 140 yıl boyunca önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Şehirde çok sayıda tapınak ve saray inşa edilmiştir.

Uzun süren bir refah dönemi yaşayan Sukhothai krallığı, sonraki dönemlerde ortaya çıkmış olan rakip Siyam şehir devleti olan Ayutthaya Krallığı tarafından 1378 yılında işgal edilmiştir. Sukhothai krallığının sona ermesiyle birlikte Siyam'ın başkenti Ayutthaya şehri olmuştur.

Antik şehrin görkemli günlerinden geriye kalan yapılar Sukhothai Tarihi Parkı ismi altında koruma altına alınmıştır. UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil olan bu park Tayland'ın en önemli turist bölgelerindendir.[2]

Şehir ayrıca her yıl düzenlenen ve en önemli Tay festivallerinden olan Loi Krathong'un en görkemli şekilde kutlandığı yerlerden birisidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2013. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]