Sudan (bölge)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Batı Afrika'daki Batı Sudan Savanı (yeşil alan)
Orta ve Doğu Afrika'daki Doğu Sudan Savanı (yeşil alan)

Sudan, Afrika'da Sahra'nın güney sınırları ile tropik ormanların kuzey sınırları arasında uzanarak kıtayı uçtan uca aşan, açık savan düzlükleriyle kaplı tarihsel bölge. Arapça Biladü's-Sudan (Siyahlar Ülkesi) teriminden gelen adı, en azından 12. yüzyıldan bu yana kullanılmaktadır.

Yaklaşık 8° ve 16° kuzey enlemleri arasında yer alan Sudan, Atlas Okyanusu kıyısındaki Cabo Verde'den Etiyopya'daki dağlık bölgelere ve Kızıldeniz'e uzanan 5.500 km'yi aşkın geniş bir kuşak oluşturur. Sudan'ın büyük bölümü, denizden yüksekliği 330–415 m arasında değişen bir plato görünümündedir. Ama Etiyopya'nın kuzeyinde ve Sudan'ın batı kesiminde olduğu gibi yer yer 3.000 m'yi aşan dağlık bölgelere de rastlanır. Atlas Okyanusuna dökülen Sénégal ve Nijer nehirleriyle, suyunun büyük bölümünü bölgenin dışından alan Nil ve kolları başlıca nehirlerdir. Çad Gölü, nehirlerin kıtanın içinde sularını boşalttığı önemli bir su toplama odağıdır.

Nüfusunun büyük bölümünü Bantu dilleri konuşan Siyahlar oluşturur. Arapların ve Berberilerin oranı batıya ve güneye doğru gidildikçe düşer. Halkın büyük çoğunluğu Müslümandır. Göçebelik ve yarı göçebelik gerilemekle birlikte hala yaygındır.