Su yoncası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Su yoncası
Köhler's Medizinal-Pflanzen (1887)  kitabında yer alan acı yonca çizimi.
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Asterales
Familya: Menyanthaceae
Cins: Menyanthes
Tür: M. trifoliata
Menyanthes trifoliata
Linnaeus, 1753

Acı yonca (Menyanthes trifoliata), Menyanthaceae familyasına dahil cinslerden Menyanthes içindeki tek tür olan, çok yıllık ve otsu bir çiçekli bitkidir.

Asya'nın kuzeyi, Avrupa ve Kuzey Amerika'da, sulak arazilerde ve bataklıklarda bulunan acı yoncanın Amerika'da görüleni sıklıkla bir varyete olarak kabul görür ve bilimsel olarak "M. trifoliata var. minor Michx." diye adlandırılır. Türkiye'de daha çok Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde izlenen ve Türkçede "su yoncası" ya da "ateş yoncası" adları ile de anılabilen acı yoncanın İngilizcedeki yaygın adları "bog-bean" ve "buckbean", Almancadaki yaygın adları ise "bitterklee" ya da "fieberklee" olarak geçer.

Yatay, kalın, silindrik ve sürünücü köksaplı (rizom) ile ondan çıkan almaşık dizili, uzun saplı ve üç yaprakçıklı (trifoliate) yapraklardan oluşan acı yoncanın çiçek durumu (inflorescence), dik bir sürgün ile onun ucunda yer alan beyaz ya da pembemsi beyaz çiçeklerden oluşan bir çiçek salkımıdır. Kökleri ile kötü kokulu ve çok acı olan yapraklar tıpta kullanılır.

Su yoncası Steiermark, Avusturya

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]