Su Jet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir su jeti kesici diyagramı:
1 - Yüksek basınçlı su girişi
2 - Mücevher (yakut veya elmas)
3 - Aşındırıcı (granat)
4 - Karıştırma tüp
5 - Koruyucu
6 - Su jeti kesme
7 - Kesme malzemesi

Su jeti kesici bir araç diğer malzemeleri yüksek hız ve basınç veya su karışımı ve aşındırıcı bir madde de su jeti ile metal veya içine dilimleme yeteneğine sahiptir. Sürecin aslında aynı su erozyonu doğada bulunan ama büyük ölçüde hızlanmış ve yoğunlaşmıştır. Genellikle fabrikasyon veya diğer makine ve cihazlar için parçalar üretimi sırasında kullanılır. Yüksek sıcaklıklarda diğer yöntemlerle üretilen duyarlıdır Bu tercih edilen yöntem malzemeleri varlık kesilir. O uzay nerede operasyonları için böyle kesme olarak kullanılır, şekillendirme, oyma için, madencilik endüstrisi çeşitli bir dizi uygulamalar buldu, oyma.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1950'lerde, orman mühendisi Norman Franz su jeti kesici erken bir formu ile kereste kesmek için denedi. Ancak, teknolojinin özellikle 1970'lere kadar atlayamadım zaman Mohamed esrar su jeti kesici için aşındırıcılar. [1] Bugün su jeti eklemek kesme birçok konuda eşsiz ve bir teknikle oluşturulan birçok ürün imal edilmektedir şekilde değişti. Su jetleri çoğu türleri bugün, düz su jetleri, aşındırıcı su jetleri, vurmalı su jetleri, kavitasyon jetler ve melez jetler de dahil olmak üzere mevcut.

Yararları[değiştir | kaynağı değiştir]

Olmadığından "ısı etkilenen bölge" veya HAZ olan su jeti kesici önemli bir yararı yeteneği malzemenin doğal yapısı engel olmadan malzeme azaltmak olduğunu. Isı etkilerinin azaltılması metaller zarar veya içsel özelliklerini değiştirmeden kesim sağlar.

Su jeti kesiciler de maddi olarak oldukça karmaşık kesim üretmektedir. Çentik veya genişlik, kesme gibi türü meme içinde değişen parçalar ve aşındırıcı boyutu değiştirilebilir. Tipik bir aşındırıcı kesim 0.04 "0.05" (1,016-1,27 mm), fakat olarak 0,02 "(0,508 mm) dar olabilir aralığında bir çentik ile yapılır. Aşındırıcı olmayan kesim normalde 0,007" için 0,013 "(0,178 için 0,33 mm), ama 0,003 olarak "(0,076 mm), yaklaşık bir insan saç boyutu küçük olabilir. Bu küçük kesici geniş bir uygulama yelpazesi çok küçük detay mümkün yapabilirsiniz.

Su jeti bir "yeşil teknoloji olarak kabul edilir. Su jetleri, atık maliyetleri azaltmak hiçbir tehlikeli atık üretiyoruz. Onlar tekrar hurda malzemenin geleneksel kesme yöntemleri kullanarak kaybetmiş olabilir büyük parçalara kesilmiş olabilir. Parçalar yakından malzeme kullanımı en üst düzeye çıkarmak ve iç içe geçebilir su jeti çok küçük çentik oluşturarak malzeme tasarrufu sağlar. Su jetleri dakikada yaklaşık bir galon başı deliği boyutu kesme bağlı olarak) ve bir kapalı ilmekledi sistemi kullanılarak geri dönüştürülebilir kullanılan su çok az su (yarım galon kullanın. Atık su genellikle yeterince filtre için temiz ve bir boşa atmayın. Grena aşındırıcı olmayan bir tekrarlanan kullanım için geri dönüştürülebilir doğal toksik bir maddedir. Granat genellikle bir depolama ve bertaraf edilebilir. Su jetleri de, havadaki toz parçacıkları, duman, duman ortadan kaldırmak ve asbest ve fiberglas gibi malzemelerin kesim kirlenmektedir. Bu çalışma ortamı büyük ölçüde geliştirir ve sorunları operatör maruz kaynaklanan azaltır.

Çok yönlülük[değiştir | kaynağı değiştir]

Su jeti kesme kesme akımının doğa toolBecause uzman oluşturarak kolayca hemen her endüstride kullanılabilir su jeti değiştirilebilir; orada su jeti olduğu kesebilir çok farklı malzemelerdir. Bazıları özel dikkat gerektiren zaman kesme benzersiz özellikleri var. Her malzeme kesim dikkate alınması için bazı benzersiz özelliklere sahip olacak. [4]

Malzemeler yaygın bir su jeti ile kesme lastik, köpük içerir, plastik, kompozit, taş, kiremit, metal, gıda, kâğıt ve çok daha fazlası. Malzemeler bir su jeti ile kesme edilemez cam, elmas ve bazı seramik temperli vardır. [3]

Su jeti kesim genellikle malzeme kalınlığı ve on sekiz inç (45 cm kalınlığında) malzeme üzerinde kesme kapasitesine sahip sınırlı değildir. Bu araçların nüfuz gücü anti kendi kullanım araştırması-tank silahları ama, onların kısa menzilli nedeniyle ve kompozit zırh gelişiyle için, araştırma kesildi yol açmıştır.