Stonewall (film, 1995)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Stonewall
Yönetmen Nigel Finch
Yapımcı Christine Vachon
Senarist Rikki Beadle-Blair (senaryo)
Martin Duberman (anı)
Oyuncular Guillermo Díaz
Frederick Weller
Duane Boutte
Bruce MacVittie
Brendan Corbalis
Müzik Michael Kamen (besteci)
Stephen McLaughlin (yapımcı)
Dağıtıcı Strand Releasing
Çıkış tarih(ler)i 1995
Süre 99 dakika
Dil İngilizce

Stonewall, 1995 yapımı tarihi komedi-dram filmidir. Eşcinsel tarihçi Martin Duberman'ın eş isimli hatırasından esinlenen Stonewall, çağdaş Amerikan gey hakları hareketinde tanımlayıcı bir olay olan Stonewall ayaklanmalarından önceki haftaları kapsayan kurgudan hikâyedir. Stonewall, Britanyalı yönemten Nigel Finch'in AIDS'e ilişkin bir hastalıktan ölmesinden önce yönettiği son filmidir.

Stonewall'ın kadrosunda Guillermo Díaz, Frederick Weller, Duane Bouette ve Brendan Corbalis vardır. Dwight Ewell ile Luis Guzmán de cameo rolleri oynarlar.

Filmin kurgusal bir eser olmasına rağmen Finch, ayaklamalar sırasında Stonewall Inn'de bulunan birçok kişi ile çekilen röportaj metrajları filme aktararak belgesel tarzında unsurlar yaratır. Yunan koro tadında bir boyut yaratmak için film boyunca oyuncuların şarkılar ile dudak uydurma yapmalarını da filmin arasına serpiştirir.

Film, Rikki Beadle-Blair tarafından bir tiyatro oyununa uyarlanmıştır; galası 2007'de Londra'da ve Edinburgh Film Festivali'nde yer aldı.

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]