Steve Ditko

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.19, 8 Aralık 2016 tarihli sürüm (Silinmiş şablona verilen bağlantı kaldırıldı)

Steve Ditko 2 Kasım 1927 tarihinde doğmuştur. Birçok önemli süper kahraman yaratmış ve çok büyük çizgi roman şirketlerinde çalışmış çizgi roman çizeridir. Marvel Comics ve Dc Comics Çizgi Roman Şirketleri'nde görev almış olan Ditko Örümcek Adam, Hawk and Dove, The Question, Mr. A., Dr. Strange vb. karakterleri yaratmış ve birçok çizgi roman serisinde yer almıştır.

Kariyeri

İlk yılları

Ditko 20'li yaşlarına kadar çizgi roman eğitimi aldı. İlk çizgi romanı 1953 yılında, 26 yaşındayken yayınlanmaya başladı. Arada ufak tefek çizgi roman şirketlerinde çalışan Ditko 1955 - 1956 yıllarında Marvel Comics'e (O zamanların Atlas Comics'i) geçti. Daha sonrasında Stan Lee ile birlikte yarattığı Marvel Comics karakteri Örümcek Adam'ın uzun soluklu çizgi romanı The Amazing Spider - Man'i çizmeye başlayan Ditko serinin 40 sayı kadar çizerliğine devam etti. Aynı zamanda Dr. Strange karakterini de çizgi roman dünyasına kazandıran Ditko kişisel sebepleri gerekçe göstererek Marvel Comics'ten ayrıldı.

Charlton ve Dc Comics dönemi

Marvel'i bıraktıktan sonra Chartlon Comics'e geçen Ditko burada The Question ve Mr. A gibi karakterleri yaratırken Dc Comics'te Hawk and Dove karakterlerini çizgi roman severlerine kavuşturdu.

Özel hayatı

İçine kapanıklığı

Ditko'nun özel hayatı hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır. 60'lı yıllarda katıldığı çizgi roman fuarları, birkaç röportaj ve 3 - 4 adet resim dışında Ditko dış dünyaya bir daha hiç görünmemiştir. İçine kapanık tavrıyla çoğu insanı Hayrete düşüren çizer Stan Lee'nin açıklamalarına göre Lee ile bile neredeyse hiç konuşmamış, yeni sayıları vermek için uğramış ve bir sonraki sayıya kadar hiç gözükmemiştir. Ditko hala New York stüdyolarında çizimlerine devam etmektedir. 1960'lı yıllara değin gözüken fotoğrafları dışında artık sosyal medya ve tüm dış dünyayla bağlantılarını kesmiştir.

Siyasi görüşü

Steve Ditko muhafazakar, sağcı bir insandır. Bunu çizgi romanlarına da sık sık yansıtmıştır. Bazı karakterleri görüşü uğruna kullanmıştır.

Hayatına ilişkin belgeselleri

" In Search of Steve Ditko " jonathan Ross'un Ditko'ya ulaşma çabalarını anlatan bir belgeseldir. Bu belgesel dışında Ditko hakkında başka bir kaynak bulunmamaktadır.

Kaynak