İçeriğe atla

Standart Almanca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Standart Almanca
Standarddeutsch, Hochdeutsch
Ana dili olanlarAlmanya, Avusturya, İsviçre,
Liechtenstein, Lüksemburg,
Belçika, Güney Tirol (İtalya)
Konuşan sayısı70,000,000  (2012)[1]
Dil ailesi
Standart formlarAlmanya Standart Almancası
Avusturya Standart Almancası
İsviçre Standart Almancası
Dil kodları
ISO 639-1de
ISO 639-2deu
ISO 639-3deu
Glottologstan1295[2]
Almanca'nın standart formları

Standart Almanca (AlmancaStandarddeutsch, Hochdeutsch), Almanca'nın biçimsel bağlamlarda ve farklı lehçe alanları arasındaki iletişim için kullanılan standartlaştırılmış çeşididir. Almanya Standart Almancası, Avusturya Standart Almancası ve İsviçre Standart Almancası olmak üzere üç standartlaştırılmış belirli bölgesel varyantlara sahip çok merkezli bir çatı dildir.

Yazım ve noktalama ile ilgili olarak, Almanca konuşan çoğunluk ve azınlık ülkelerin hükûmetlerini ve bağımlılıklarını temsil eden Almanca Yazım Konseyi tarafından önerilen bir standart yayınlanır. Okullar dahil devlet kurumları için uyum zorunludur. Telaffuz ile ilgili olarak, resmi standartlar organı olmamasına rağmen, en yaygın olarak resmi konuşma ve öğretim materyallerinde kullanılan, uzun süredir var olan fiili standart bir telaffuz vardır. Hannover ve çevresinde konuşulan resmi Almancaya benzer. Yazılı ve görsel-işitsel medya dahil olmak üzere özel şahıslar ve şirketler tarafından bu standartlara uyulması isteğe bağlıdır, ancak yaygındır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Standard German, High German, Standard High German". Ethnologue. Ethnologue. 12 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2020. 
  2. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, (Ed.) (2017). "German". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • König, Werner (1989). dtv-Atlas zur deutschen Sprache (Almanca). München: Deutscher Taschenbuch Verlag. ISBN 3-423-03025-9. 
  • von Polenz, Peter (1999). Deutsche Sprachgeschichte vom Spätmittelalter bis zur Gegenwart (Almanca). Band III. 19. und 20. Jahrhundert. Berlin, New York: Walter de Gruyter. ISBN 978-3-11-014344-7.