Stacie Orrico

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15.43, 17 Ocak 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Stacie Orrico
Genel bilgiler
Doğum adı Stacie Joy Orrico
Doğum 3 Mart 1986 (1986-03-03) (34 yaşında)
Seattle, Washington, ABD
Tarzlar Pop, R&B
Meslekler Şarkıcı, söz yazarı, aktris
Etkin yıllar 1998-günümüze
Müzik şirketi ForeFront: 1998-2005
Virgin: 2002-2007
Resmî site www.stacieorrico.com

Stacie Joy Orrico 3 Mart 1986 Seattle'de doğdu ve ABD'li pop şarkıcısı. Stacie Orrico genç yaşlarda bir hiristiyan kabiliyet yarışmasında keşfedildi ve ordan sonra iki tane iyi çıkış yapmış albumler çıkardı. Üçüncü Albümu'nu Ağustos ayın 2006 senesinde çıkardı, ABD'de ama 2007 senesi'nin ocak ayında ilk defa gösterime girdi.

Biyografi

Çocukluk ve gençlik

Stacie Orrico ABD'nin Seattle eyaletinde bir hiristiyan ailenin kızı olarak dünya'ya geldi. Kendisi İtalyan asıllı. Stacie'nin ailesi çok yolculuklara çıkmış bir aile özellikle misyonerlik yapmak için. Stacie o yüzden Ukrayna ve Hawaii gibi ülkelerde yaşamış bir yıldız. Şu an kendisi Seattle'de yaşıyor. Stacie Orrico'nun dört kardeşi var: Büyük Abisi Jesse, kendinden büyük ablası Rachel ve ikiz kardeşleri Joshua ve Alicia.

Stacie Orrico yoğun bir Müzikstilline büydü. Aile içinde yoğun hiristiyan şarkıları okunuyordu ve Chor şeklindede. Ama kendisi daha çok R&B ve Soul'u beğeniyordu. Ella Fitzgerald, Whitney Houston ve Lauryn Hill gibi şarkıcıların büyük bir tesiri vardı kendisine. Küçük yaşdan beri Piano çalmasını billiyor. Ve altı yaşındayken ilk şarkısını Always Answer'ı yazdı.

Müzikkariyeri

Stacie Orrico'nun kariyeri oniki yaşında hiristiyan Praise in the Rockies adlı bir müzikfestivlinde ABD'nin Colorado eyaletin'de başladı. Kendisi öylesine bu kabiliyet yarışmasına katıldıysa'da bu onun kazanmasına sebep oldu. Fore Front Records bu galibiyetin üzerine kendisine teklif gönderdi ve Stacie bunu kabul etti.

Ondan beri kendisi iki tane Albüm çıkardı. İlk Albümünü 14 yaşındayken piyasaya çıkardı. İlk Albümün adı ise Genuine idi. İlk haftalarda bu albüm 13.000 kez satıldı ve bu da büyük bir satış payıdı kendisi için. Bu albümü 500.000 kez satıldı ve bu Stacie için bir altın plak almasına sebep oldu.

İkinci Albümü, daha çok dünya çapında bir albüm olarak piyasaya çıktı. Kendi adında yani Stacie Orrico adında çıkardığı bu albüm 2003 senesinde yayımlandı ve Amerikan Top 200 girmeyi başardı. İlk şarkısı Stuck dünya çapında bir hit oldu ve çoğu ülkenin Top 10 ve Top 5 sıralamasına girdi. Ikinci şarkısı More to life Stuck kadarda başarılı olmasa çoğu ülkede bir Hit olmuşdur. Ondan sonra diğer şarkıları I Promise ve I Could Be The One yayımlandı, bunlar ise yeterince reklam yapılmadığı için büyük bir başarı elde edemedi. Stacie Orrico'nun bu albümü ABD'de 500.000 kez satıldı ve Japonya'da ise 600.000 kez satıldı. Dünya çapında ise 3,4 Milion kez kadar satıldı.

2006 senesi'nin Ağustos ayında Orrico'nun yeni albümü Beautiful Awakening piyasaya çıktı. Bazı şarkıları kendisi yazdı ve ilk Single'li ise I'm not missing you oldu.

Büyük bir başarı elde ettiği halde Stacie bir müdet kariyerine ara vermeye karar verdi. Kendisine zaman ayırmak istedığını ve yeniden normal bir hayat sürdürmek istedığını dille getiren sanatcı yine de uzun bir zaman müziksiz yapamadı ve Los Angeles'de yeni Albümünü Beautiful Awakening'ki çıkardı. Bu Albüm Stacie'nin en çok kendi çapında beğendığı albümdür. Kendisi bu albüm için daha olgun kelimesini dille getirmiş ve yeterince süre ayıra bildiğini dille getirdi.

Albümler

 • 2000 Genuine
 • 2003 Stacie Orrico
 • 2006 Beautiful Awakening

Müzik vdeoları

 • Genuine (2000)
 • Everything (2001)
 • Stuck (2003)
 • More to Life (2003)
 • I Promise (2004)
 • I Could Be the One (2004)
 • I'm Not Missing You (2006)
 • Is It Me (Clip) (2006)
 • So Simple (2006)
 • I'm Not Missing You (Re-Release) (2006)

Dış bağlantılar

Şablon:ABD-müzisyen-taslak