Srinivasa Aiyangar Ramanujan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Srinivasa Aiyangar Ramanujan
Srinivasa Ramanujan - OPC - 1.jpg
Doğum Srinivasa Aiyangar Ramanujan
22 Aralık 1887(1887-12-22)
Erode, Madras Eyaleti, Britanya Hindistanı
Ölüm 26 Nisan 1920 (32 yaşında)
Kumbakonam, Madras Eyaleti, Britanya Hindistanı
Ölüm sebebi Amibiyaz
Kariyeri
Dalı Matematik
İmza
Signature of Srinivasa Ramanujan.svg

Srinivasa Aiyangar Ramanujan (22 Aralık 1887 - 26 Nisan 1920), Hint matematikçi.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Hindistan'da Madras'a yakın bir şehirde, kast sisteminde en yüksek tabaka olan Brahman bir ailede doğar. Ailesinin maddi durumu pek iyi değildir. Vefatından çok daha sonra hakkında bir kitap yazan abisi çok zor ve gururlu bir çocuk olduğunu söylüyor. Matematiğe olan ilgisi çok küçük yaşından göstermiş kendini. Çok çabuk hesap yapabilen, okula başladığı ilk yıllarda ödüller kazanan bir çocukmuş.

Matematiğe olan ilgisi, ve sadece matematiğe ve matematikle ilgili olan derslere merakı üniversiteye girmesine engel. Dinsel sebeplerden ötürü biyoloji dersine girmeyi reddetmiş.

Evden kaçmayı denemiş, üniversite değiştirmiş, diğer derslerden yine kaldığı için burs hakkını kaybetmiş. Sonunda içine kapanık olarak tabir edilebilecek birisi olmuş. İki yıl hiç dışarı çıkmadan kendini eve kapatmış. Bu zaman zarfında bir şekilde eline geçmiş olan ne herhangi bir açıklama, ne bir ispat bulunduran bir formül kitapçığını okumuş durmuş.

22 yaşına geldiğinde annesi onu evlendirmeye karar vermiş.[1] Artık evli bir adam olduğunda evine ekmek getirmek için iş aramak zorunda kalmış. Pek dikkat, özen gerektirmeyen bir işe girmiş, boş vakitlerinde formüller yazıp çizmeye devam etmiş.

Bunları ilk kez 21 yaşında İngiltere'ye zamanın ünlü matematikçilerine göndermiş. Birkaç cevapsız mektuptan sonra Godfrey Hardy'den cevap gelmiş. Hardy ve Littlewood ile birlikte Ramanujan'in gönderdiği bazı formüllerin ispatlandığını, ama diğerlerinin ispatlanamayacak kadar zor olduklarını fark etmiş ve kendisini İngiltere'ye davet etmiş.

İlk başlarda yine dinsel sebeplerden ötürü ailesinin karşı çıkmasına rağmen (Kala Pani olarak adlandırılan Brahmanların su üstünden geçme yasağı, yurtdışında uygulayamayacağı ritüel yemek talimatı vs. nedenleriyle) onları ikna etmeye başarır ve annesi gördüğü bir rüya üzerine kendisine engel olmaktan vazgeçer.[2] 1913 yılında İngiltere'ye gider.

Hardy'nin yardımlarıyla Trinity College'de eğitimini en iyi şekilde tamamlar, birçok formül altına imzasını atar. Ramanujan bulduğu formüllere gece rüyasında kanlı harflerle duvara yazılı şekilde gördüğünü söyler, Hardy'ye bu formüllere ispatlamak ya da ispatlamaya çalışmak kalır.

Genç yaşında yakalandığı verem hastalığı sebebiyle 18 ayını bir sanatoryumda geçirmek zorunda kalır. Çıktıktan sonra kendini hem hastalığından ötürü, hem yalnızlıktan, memleket hasretinden, hem alışamadığı hava koşullarından, yemeklerden ötürü olsa gerek kendini o kadar kötü hisseder ki bir Londra metronun önüne atlayarak intihara teşebbüs eder, kurtarılır.

Tekrar hastaneye kaldırılır. Burada efsanevi 1729 hikâyesi yaşanır. Bu numara Hardy'nin kendisini ziyarete gelirken bindiği taksinin numarasıdır ve Ramanujan taksinin numarasına bakıp, 'çok ilginç' demiş. Büyük matematikçi Hardy, Ramanujan'ın neden söz ettiğini anlamamış ve ne demek diye çıkışmış. Aklını rakamlardan başka şeylerle meşgul etmeyen Ramanujan, 1729'un iki farklı biçimde iki sayının küplerinin toplamı olan en küçük sayı olduğu söylemiş[3]:

Ramanujan evine dönmek için I. Dünya Savaşının bitmesini beklemek zorunda kalır ve evine döndükten 1 yıl sonra vefat eder.

Ölmeden önce bir eşitliği bulmuş ama ispatlamaya ömrü yetmemiş ve matematikçiler arasında şöyle bir inanç vardır. "Ramanujan söylediyse doğrudur"

1976 yılında hayatının son yılında yazdıgı kayıp bir defter bulundu bu defterin keşfi beethovenın 10. senfonisinin keşfiyle kıyaslanmaktadır. 1 asır sonra bu formüller kara deliklerin davranışlarını anlamak için kullanılıyor.[kaynak belirtilmeli]

2015 yılı yapımlı yönetmenliğini Matthew Brown'ın yaptığı Sonsuzluk Teorisi filmi Ramanujan'ın hayatını anlatmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Robert Kanigel, (2004). "Srinivasa Ramanujan". Oxford Dictionary of National Biography (online ed.). Oxford University Press. doi:10.1093/ref:odnb/51582. (İngilizce)

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kolata, Gina (19 June 1987). "Remembering a 'Magical Genius'". Science. New Series. 236 (4808): 1519–21. (İngilizce)
  2. ^ Eric Harold Neville, (1942). "Srinivasa Ramanujan". Nature. 149 (3776): 292–293. Bibcode:1942Natur.149. 292N. doi:10.1038/149292a0. (İngilizce)
  3. ^ G. H. Hardy, "Obituary Notices: Srinivasa Ramanujan". Proceedings of the London Mathematical Society. 19: lvii. Archived from the original on 5 March 2016. (İngilizce)